Czerwiec w ogrodzie

0

Autor: Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 10-06-2016

Czerwiec to piękny miesiąc, wtedy wszystko kwitnie, zieleń jest już soczysta, owocują pierwsze krzewy i drzewa. Czerwiec to też czas intensywnej pielęgnacji wyjątkowo bujnego wtedy i kolorowego ogrodu.

Trawnik – wymaga naszej uwagi i czasu. Trawa silnie rośnie, zwłaszcza w deszczowe ciepłe dni. Nie powinniśmy jej zaniedbywać, dzięki czemu będzie gęsta, zielona i zdrowa. Przede wszystkim kosimy i podlewamy. Kosić możemy co tydzień, w upalne dni jednak nie powinniśmy tego, aby nie spalić trawnika. Po skoszeniu trawnika pamiętajmy o wygrabieniu skoszonej trawy. W deszczowe dni trawnik ma się świetnie, rośnie bujnie i szybko. Jeśli jednak dni są suche, podlewajmy go, pamiętając, aby robić to może i rzadziej ale obficie, aby mocno nawodnić część podziemną.

Kwiaty –  rozrastają się intensywnie i pięknie kwitną. Aby zapewnić im dobre warunki, pamiętajmy o podlewaniu, zasilaniu nawozem i odchwaszczaniu ziemi, w której rosną.  W tym miesiącu rośliny ozdobne zaczynają również przekwitać. Powinniśmy więc ogławiać je, dzięki czemu nie dopuszczamy do zawiązywania się nasion, które osłabiają rośliny, a ponadto przycinając przekwitłe kwiaty bylin sprawiamy, że zakwitają tego lata ponownie. Niektóre kwiaty wysoko kwitną, przez co mogą się pokładać, dlatego przywiązujemy je do podpór, na których mogą się oprzeć – piękniej wtedy się prezentują, a ponadto są chronione przez ewentualnym połamaniem przez silny wiatr. W czerwcu, gdy po cebulowych roślinach kwitnących wczesną wiosna pozostają już jedynie żółte, suche liście, wykopujemy cebule, aby przesuszyć je i przechować aż do jesieni, aby ponownie posadzić je w ziemi.

Krzewy i pnącza – te żywopłotowe przycinamy, formując żywopłoty czy też pojedyncze krzewy. Przycinamy też pnącza, prześwietlając je, nadając pożądany kształt, formując zbyt wybujałe pędy. Przywiązujemy do podpór nowe pędy, nadając im wybrany przez nas kierunek.

Kompostownik – ważna część ogrodu, w której składamy wykopane chwasty, ścięte rośliny oraz organiczne odpadki, a zyskujemy po czasie żyzny kompost. W czerwcu również o kompostowniku pamiętamy, aby w suche dni go podlewać, co jakiś czas przemieszać i koniecznie czymś osłoni, aby nie wyrastały na nim chwasty i by zbyt szybko nie wysychał.

Dosyp trochę nawozu:

statystyki odwiedzin stron internetowych