Jarmuż w naszym ogródku

0

Autor: Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 15-01-2016

Zima, śnieg zalegający na glebie, a tu i ówdzie w ogródkach, na grządkach warzywnych spod śniegu wyłaniają się zielone, karbowane liście. Czy to możliwe? Tak, jeśli w ogródku posadzimy jarmuż, niegdyś bardzo popularne warzywo w w polskich ogrodach i na polskich stołach, a dziś, po latach zapomnienia, przezywający swój renesans.

Jest to dwuletnia roślina, którą można na wiele sposobów zastosować w kuchni, a ponadto jest wręcz bombą witaminową, w której znajduje się białko, witaminy C w ilościach porównywalnych do tych znajdujących się w pietruszce naciowej i papryce, witaminy z grupy B oraz witaminy  K, H, PP i E, potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo,  a także karoten.

W kuchni wykorzystywane są do przygotowywania potraw i dekorowania ich liście jarmużu. Lekkostrawne warzywo można spożywać na surowo, zapiekać, gotować, a nawet konserwować.

Jeśli rośnie w naszym ogródku, możemy zrywać je od późnej jesieni, najlepiej po pierwszych przymrozkach, ponieważ wtedy zawierają więcej cukrów, a jednocześnie tracą goryczkę, co znacznie podnosi jego walory smakowe. Po jarmuż możemy sięgać z grządki przez całą zimę, możemy też te wyjątkowe liście zamrozić.

Jeśli nie mamy w naszym ogrodzie kwaśnej czy też podmokłej gleby, to spokojnie możemy posadzić w nim jarmuż. Najlepiej rośnie on na stanowisku słonecznym, a optymalne podłoże dla niego to wilgotne i piaszczysto-gliniaste. W czasie okresowej suchy jarmuż może sobie poradzić z brakiem wody dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu.

Jeśli chcemy, aby warzywo to bez problemu przezimowało na grządce, wybierajmy niskie odmiany. Nasiona wysiewamy wprost do gruntu w rozstawie 50×50 cm – od czerwca do lipca. Można też przygotować w maju i czerwcu rozsady, a na stałe miejsce posadzić je po siedmiu tygodniach. Jarmuż nie należy do małych warzyw, jego rozeta może osiągnąć nawet metr wysokości i szerokości.

Przed zimą warto zabezpieczyć jarmuż włókniną lub słomą. Z nastaniem wiosny łodygi jarmużu w dolnej części wypuszczają młode pędy. W drugim roku uprawy jarmuż wytwarza też pęd kwiatostanowy.

Dosyp trochę nawozu:

statystyki odwiedzin stron internetowych