Listopad i grudzień w ogrodzie

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 15-11-2015

Powoli nadchodzi zima, na początku jeszcze dość łagodna, dlatego spokojnie można wykonywać jeszcze różne prace, przygotowując nasz ogródek do zimowego snu. Ważne, aby zabezpieczyć go przed trudnym okresem, dzięki czemu wiosną obudzi się do życia w pełni sił i bez szkód jakie może spowodować ostra zima.

granienie liści

  • Jeśli nie ma jeszcze śniegu, grabimy ostatnie suche liście, które wciąż spadają z krzewów i drzew. Chronimy przez to trawniki, na których nie powinny zalegać gnijące zimą liście oraz porządkujemy zakątki ogrodu, w których zimą szukają schronienia ślimaki.
  • Sprawdzamy czy na pewno zabezpieczyliśmy przez mrozami wrażliwe na mrozy byliny czy też krzewy. Należy chronić je kopczykami lub osłonami ze słomy czy też włókniny – w zależności od potrzeb. Warto też okopczykować młode mrozy krzewy zimoodporne posadzone w tym roku. W następnych latach nie będzie to już konieczne, jednak póki są młode i mają mało rozwinięty system korzeniowy, warto o nie zadbać.
  • Rośliny wieloletnie rosnące w ogrodzie w donicach, przenosimy w spokojniejsze miejsce ogrodu, wolne od mroźnych wiatrów. Zabezpieczamy również donice przez działaniem mrozu, owijając przewiewnymi tkaninami (np. juta, biała agrowłóknina) lub słomą czy też gałązkami iglaków.
  • Pamiętamy o roślinach zimozielonych – koniecznie należy je podlewać również zimą, jeśli temperatura powietrza jest dodatnia a opadów deszczu brak. W przeciwnym razie narażamy rośliny na przesuszenie w czasie zimy i nie dotrwanie w dobrej kondycji do wiosny.
  • Sprawdźmy w jakim stanie są karmiki w ogródku, oczyśćmy je, zreperujmy, jeśli jest taka potrzeba. Zawieśmy nowe, jeśli do tego pory nie robiliśmy tego. Warto zadbać o ptactwo w naszym ogrodzie, które odwdzięczą się nam walką ze szkodnikami. Rozpoczynamy w tym okresie dokarmianie skrzydlatych przyjaciół i pamiętamy o tym szczególnie w śnieżne i mroźne dni.
  • Sprawdzamy stan narzędzi i rządzeń ogrodniczych, czyścimy je i konserwujemy, aby dobrze nam mogły służyć, gdy powrócimy do nich wiosną.
statystyki odwiedzin stron internetowych