Ogórki w naszym ogródku Cz.1 – Nasiona

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 20-02-2015

Nadchodzi powoli wiosna, myśli w naszych głowach kierują się więc w kierunku ogródka. Co w tym roku wysiać? Jakie kupić nasiona? Może nowe warzywa a może stare, wypróbowane pozycje?

Ja kolejny sezon postawię między innymi na ogórki. Dlaczego? Głównie dlatego, że nie stawiają na nie ślimaki, które co roku chętnie stołują się w moim ogródku. To z ich powodu nie mogę uprawiać na przykład cukinii. Poddałam się i nie wysieję tych nasion tej wiosny. Co roku pięknie mi kiełkowały, rozwijały się młode roślinki i za każdym razem w czasie jednej z wizyt w ogródku czekały na mnie poobgryzane szczątki gałązek, które jeszcze niedawno były dobrze zapowiadającymi się cukiniami. Natomiast, o dziwo, ślimaki kompletnie nie są zainteresowane sadzonkami ogórków. Mam nadzieję, że tej wiosny też tak będzie, dlatego już myślę o ich wysianiu. Tak – wysianiu, ponieważ pierwszy raz planuję posiać nasiona ogórka wprost do gruntu w maju. Do tej pory sadziłam sadzonki, które można kupić tu i tam, choć nie bez trudu. Jest to pewien komfort, ale skoro można siać nasiona w grunt, to czemu nie spróbować?

Kupujemy więc na początek nasiona odmian, które nam odpowiadają najbardziej. Jest ich sporo w sklepach ogrodniczych, kosztują około 3 – 4 pln za opakowanie. Są odmiany o różnych kształtach – dłuższe i węższe lub drobne na korniszony lub też pękate. Są gładkie i brodawkowate. Są przeznaczone na sałatki, na mrożenie, na przetwory. Warto też zwrócić uwagę na to, czy dana odmiana jest odporna na choroby, które nękają nasz ogródek, takie jak mączniak czy parch.

Stanowisko dla ogórków wybieramy w ogródku z namysłem, ponieważ nie każde im odpowiada. Nie lubią zdecydowanie cienia, w którym rosną słabo. Za to uwielbiają stanowisko słoneczne, choć najlepiej z nieco rozproszonym światłem. Bowiem gdy słońce mocno operuje, na liściach mogą powstać oparzenia – tyle w teorii, bo praktyka mi podpowiada, że mimo bardzo słonecznego stanowiska, moim ogórkom w ogródku nigdy nic się nie dzieje. Gleba przy tym powinna być próchnicza i żyzna, o odczynie zbliżonym do zasadniczego. Przed posadzeniem nasion mile widziany jest w ziemi obornik lub kompost, który wzbogaci glebę przygotowaną dla ogórków.

Ponieważ ogórki nie lubią towarzystwa chwastów, warto przed wysianiem okryć podłoże agrowłókniną, na której trzeba wyciąć otwory we właściwych odległościach, o których poniżej. Inną zaletą agrowłókniny jest utrzymywanie większej wilgotności gleby, dzięki czemu nie trzeba tak intensywnie i często podlewać grządki, a warto pamiętać o tym, że ogórki uwielbiają wodę.

Gdy nadejdzie druga połowa maja, czyli okres teoretycznie wolny od przymrozków, wysiewamy nasiona wprost do ziemi, gdy jest już odpowiednio ciepła. Możemy glebę dodatkowo okryć folią na czas, gdy nasionka jeszcze nie kiełkują, aby było im cieplej.

Wysiewamy po 2-3 nasiona, co 10-15 cm w rzędzie, na głębokość 13 – 15 cm w zależności od ciężkości gleby. Ogórki wymagają dużo miejsca, rozrastając się po ziemi, dlatego należy wysiewać je w rzędach oddalonych od siebie o około 120 cm.

Gdy pojawią się młode siewki, przechodzimy do ich selekcji – najsłabsze usuwamy poprzez uszczyknięcie ich tuż nad ziemią (wtedy obumierają), a najsilniejsze pozostawiamy.

Tutaj kupisz nasiona ogórków

statystyki odwiedzin stron internetowych