Proszę Państwa, oto turkuć podjadek!

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 05-10-2015

Tak, warto przedstawić jegomościa, bo jest to owad wielce interesujący. Nazwę ma uroczą i wydawałoby się, że to niewinne, maleńkie stworzonko, a tym czasem, gdy się na niego patrzy, to dreszcz po ciele przechodzi, a myśl, że takie coś zagnieździło się w naszym ogródku co wrażliwszych na prawdę może przerażać lub odrażać lub jedno i drugie jednocześnie.

Taki gość w ogródku to prawdziwy kłopot. Przystosowany do życia pod ziemią, nie rzuca się w oczy, choć jest duży – bo 6×4 cm to już kawał robala, prawda? Jest to owad wszystkożerny, który w dodatku żyje nawet do 4 lat. Samica co roku jest w stanie wydać na świat 300 małych turkuciów, jest więc z czym walczyć, jeśli turkuciowym dziewczynom spodoba się nasz ogród.

Nasz podjadek nie bez powodu doczekał się tej nazwy. Żyjąc pod ziemią, kopie korytarze w szerz i wzdłuż, a ma czym! Przy okazji zjadając to, na co po drodze trafi, czyli korzenie, bulwy, kłącza i cebulki. Nawet jeśli czegoś nie zje, to przeprowadzając swoje wykopaliska, może unosić młode rośliny, sprawiając, że z czasem one giną. Jeszcze z innego powodu turkuć jest w stanie niszczyć nasze uprawy –  żeby skuteczniej ogrzać gniazdo z jajami składanymi w czerwcu, samica podgryza korzenie roślin rosnących przy gnieździe, które wydzielają ciepło w procesie gnilnym. Turkuć nie pogardzi też ślimakami i pędrakami  (co jest jego plusem) i dżdżownicami (co już nie jest dobre) czy też larwami owadów.

Jeśli zignorujemy obecność owada w ogrodzie, to możemy jesienią spodziewać się całkiem pokaźnej rodzinki, w której każdy młody osobnik kopie swoje prywatne korytarze. O obecności tych owadów świadczą smugi wzniesionej gleby, należy też wziąć pod uwagę obecność turkucia, jeśli z niewiadomych przyczyn schną w ogrodzie rośliny.

Z owadami tymi walczyć można poprzez rozstawianie na nie pułapki – np. gładkie naczynie ustawione blisko norki, w którym znajdować się będą kuszące dla turkucia grudki końskiego nawozu. Można też owady „wyprosić” z gniazda, wlewając do niego mieszankę oleju jadalnego z wodą, lub płynu do naczyń z wodą – dzięki temu turkuć szybko opuści swoje lokum i pozwoli się schwytać. Ostatecznością są preparaty chemiczne dostępne w sklepach, jednak sięgając po nie należy pamiętać, że zatruwają one nie tylko niechciane przez nas turkucie.

statystyki odwiedzin stron internetowych