Dostojna liatra kłosowa

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 15-05-2016

Liatra kłosowa, to bez wątpienia wyjątkowa ozdoba ogrodu. Przepięknie i długo kwitnie, zachwycając fioletowymi lub białymi kłosami, wyrastającymi z zielonych kęp. Zimuje w gruncie, a następnej wiosny ponownie wyrasta, rozrastając się ładnie i wypuszczając jeszcze więcej kwiatów. O wyjątkowości liatry świadczy sposób kwitnięcia – na kwiatostanie w kształcie kłosa pojawiają się igiełkowate kwiatuszki, rozwijając się od góry w dół.

Czy jest rośliną wymagającą? Dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne, długie okresy suszy, a także niskie temperatury. Jednak to czego wymaga, to zdecydowanie słonecznego, ciepłego stanowiska – wtedy najładniej rośnie i obficie kwitnie. Należy zapewnić jej żyzną, zdrenowaną ziemię, która nie powinna być zbyt mokra. W wypadku, gdy liatra będzie zmuszona rosnąć w stojącej wodzie, jej korzenie szybko zgniją. Warto też pamiętać o nawożeniu rośliny wiosną. Litra może być uprawiana nie tylko na rabatach, ale także w donicach, po warunkiem że będą duże i głębokie.

Liatrę można rozmnażać bądź za pomocą bulw, bądź dzięki nasionom. Nasiona wysiewamy wiosną, płytko w ziemi do inspektu. Liatra uzyskana z nasion zakwita dopiero po trzech latach. Rozmnażanie przez bulwy polega na pobraniu ich z systemu korzeniowego dojrzałej rośliny. Bulwy te sadzimy w grupach około 5 sztuk, w odstępach około 20-30 centymetrowych, na głębokości około 10 centymetrów.

Jeśli decydujemy się na posadzenie kupnych bulw, nie przejmujmy się tym, że są przesuszone – takie właśnie mają być. Wybierajmy, jeśli jest taka możliwość, bulwy bardziej dorodne,gdyż z nich są większe szanse na osiągnięcie rośliny obficie kwitnącej już pierwszego lata.

Gdy zauważymy, że nasze liatry mają coraz słabsze kwiatowe kłosy kwiatowe, powinniśmy kępy rośliny przesadzić na inne miejsce, a korzystając z okazji, możemy kępy podzielić na mniejsze.

Liatra nie jest rośliną ekspansywną, tworzy ładne zwarte kępy, doskonale nadaje się więc do małych ogrodów. Pięknie komponuje się z innymi bylinami, na przykład z pysznogłówką, lawendą czy też z różami.

 

 

statystyki odwiedzin stron internetowych