Sadzimy rośliny cebulowe

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 23-09-2015

Przełom lata i jesieni to doskonały czas na sadzenie roślin cebulowych. To, co posadzimy teraz, pięknie zakwitnie nam wiosną, witając kolejny sezon ogrodniczy kolorowymi kwiatami.

Które rośliny sadzimy jesienią? Tulipany, narcyzy, szafirki, przebiśniegi, krokusy, hiacynty, szachownice czy też cebulice.  Kiedy? Sadzenie cebulek, w zależności od gatunku roślin, możemy rozpocząć w sierpniu,poprzez wrzesień, aż do listopada, przy czym warto pamiętać, aby jednak nie zwlekać z tym zbytnio, dzięki czemu damy odpowiednio dużo czasu naszym cebulkom na ukorzenienie.

Gdy już zakupimy cebulki, musimy zakopać je na odpowiednią głębokość. A jest ona uzależniona od wielkości cebulki. Inaczej więc traktujemy drobniutkie cebulki szafirków a inaczej większych już cebul szachownicy. Uproszczona zasada mówi, że cebulę sadzimy w dołku o głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli. Aby jednak być pewnym czy dobrze sadzi się cebulki, warto dostosować się do zaleceń producenta. Warto też pamiętać, że na dobór odpowiedniej głębokości ma wpływ rodzaj gleby – w gliniastej sadzi się nieco płycej, a w piaszczystej głębiej. Umieszczając cebulki w dołkach, pamiętajmy, aby były skierowane w górę spiczastym końcem.

Rośliny cebulowe sadzimy w grupach – wtedy najładniej prezentują się wiosną. Sadzimy minimum kilka cebulek obok siebie, zachowując oczywiście stosowne odległości zalecane dla danego gatunku. Oczywiście im więcej cebulek w grupie, tym lepiej – warto zainwestować, aby na wiosnę cieszyć się przepięknym widokiem kolorowych kompozycji kwiatowych. Dla roślin tych wybieramy miejsce lekko słoneczne lub półcieniste, gleba natomiast powinna być przepuszczalna i próchnicza.

statystyki odwiedzin stron internetowych