Geranium w mieszkaniu

0

Autor Ewa | Kategoria: Na parapecie | Data: 29-11-2015

Kiedyś bardzo popularna roślina, która prawie w każdym domu gościła na parapecie. Krzaczek o dekoracyjnych liściach, pięknym zapachu i rzekomo uzdrowicielskiej mocy, chętnie była pielęgnowana przez nasze mamy i babcie. Dziś, może trochę wypierana przez modniejsze rośliny doniczkowe, nadal jest ciekawą ozdobą naszych okien.

Roślina ta, dorastająca w sprzyjających warunkach do 130 cm,  ma lekko owłosione pieżastodzielne, gruczołkowate liście, będące jej główną ozdobą.  Geranium wydziela bardzo przyjemny, charakterystyczny zapach, a to za sprawą olejku eterycznego składającego się m.in. z geraniolu, cytronelolu i flawonoidów.

Geranium wytwarza niepozorne kwiatki wyrastające w kątach liści, zebrane w baldachy. Jednak jest to rzadkością, ponieważ roślina ta wymaga przejścia przez okres niskich temperatur, aby móc zakwitnąć latem.

Nie jest to roślina wymagająca. Toleruje zwykłą ziemię doniczkową lecz ważne, aby gleba nie była zbyt mocno zbita. Geranium lubi wodę w czasie wegetacji, choć nie należy ziemi przelewać. W okresie zimowym podlewanie trzeba ograniczyć, bając jedynie, aby ziemia nie była przesuszona. Ponieważ roślina dość szybko rośnie, warto zasilać ją co dwa tygodnie nawozem do pelargonii lub po prostu do roślin doniczkowych.

geranium1Geranium posiada główny pęd, który nie wygląda atrakcyjnie, zwłaszcza gdy jest już wysoki. O wiele lepiej prezentuje się ta roślina rozkrzewiona, aby to osiągnąć należy uszczknąć wierzchołek wierzchołka pędu. Gdy roślina wypuści już boczne pędy, należy znowu po jakimś czasie uszczknąć ich wierzchołki. Należy ten zabieg powtarzać aż do uzyskania ładnego, rozkrzewionego kształtu rośliny.

Nie należy bać się mocnego cięcia jeśli roślina z jakiegoś powodu zmarnieje, na przykład po zimie – trzeba wtedy przyciąć tak roślinę, aby pozostały 3 lub 4 węzły, z których po czasie wyrosną młode pędy. Z odciętych fragmentów można bez problemu przygotować sadzonki, umieszczając je w pojemniku z wodą, a gdy wypuszczą korzenie, posadzić je w doniczce z ziemią.

statystyki odwiedzin stron internetowych