Pęcherznica kalinolistna – wspaniała na żywopłoty

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 10-06-2015

Długo zastanawiałam się czym odgrodzić się od sąsiadów ogródkowych. Dzieliła nas jedynie siatka, która nie zapewniała intymności i spokoju, które cenię sobie w moim ogródkowym małym świecie.

Swego czasu zasadziłam wzdłuż ogrodzenia berberys czerwony. Uznałam to za niewypał – krzaki te rosną wolno i choć z racji kolców, jakie posiadają, tworzą bolesne zasieki przeciwko hipotetycznym intruzom, to jednak nie spełniają roli zasłony przez światem zewnętrznym. Wpadłam więc na inny pomysł, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

Pęcherznica – takie oto sadzonki w doniczkach kupiłam i posadziłam je za szpalerem berberysów. Rok później przycięłam gałązki w celu rozkrzewienia się krzaczków, a dziś, gdy trwa ich trzeci sezon w moim ogródku, tworzą już piękny, gęsty ponad półtora metrowy żywopłot. Doczekałam się więc pięknej żywej ściany, która subtelnie zasłania mnie przed światem.

Moje pęcherznice posiadają kolor liści żółty, co pięknie komponuje się z wspomnianymi wyżej czerwonymi berberysami. Można też łączyć różne odmiany pęcherznic, które miewają kolory zielone lub bordowe – dzięki temu można stworzyć wielobarwny żywopłot.

Pęcherznica jest łatwa w uprawie, odporna na mrozy, susze, szkodniki i choroby, szybko rośnie, świetnie toleruje przycinanie – może więc mieć wiele zastosowań. Można sadzić ją pojedynczo, pozwalając rosnąć jej do woli i bez skrępowania. Można stworzyć też wysoki żywopłot lub niskie obwódki.

Jej dekoracyjne atuty to kolory liści, a dodatkowo kwiaty pokazujące się późną wiosną na pędach dwu i trzyletnich, które potem zmieniają się w owocostany złożone z drobnych, uroczych mieszków.

pęcherznica owoce

Rozmnażanie tego krzewu również okazuje się łatwe, co przetestowałam osobiście w zeszłym roku – latem, przycinając mój żywopłot, zostawiłam kilka około 20-centymetrowych zdrewniałych górnych fragmentów pędów, wsunęłam je w ziemię i jedynie co robiłam, to regularnie je podlewałam. Sadzoneczki przyjęły się bez problemu. dzielnie przetrwały zimę i w tym roku pięknie sobie rosną. Pozwolę im wzmocnić się, podrosnąć jeszcze tego lata, a w przyszłą wiosnę przytnę, aby mogły się rozkrzewić.

statystyki odwiedzin stron internetowych