Piękny nawet zimą – ognik szkarłatny

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 19-12-2015

Jeśli spotkaliście o tej porze roku krzew już z daleka zachwycający jaskrawą barwą, na którą składają się dziesiątki a może i setki okrągłych pomarańczowych owoców – to trafiliście pewnie na ognik szkarłatny.

Krzew ten można spotkać w przydomowych ogródkach, na osiedlowych rabatach czy też w parkach. Są bardzo wdzięczną, urokliwą rośliną, która jest wielką ozdobą nawet zimą, gdy na ogół większość innych krzewów prezentuje jedynie nagie, smutne gałęzie.

Jest on łatwy w uprawie, a dodatkowo z racji cierni jakie posiada, spełnia także rolę ochronną, tworząc skuteczne zasieki w postaci żywopłotu, którego trudno sforsować bez problemu.

Ognik jest dekoracyjny o każdej porze roku. Latem zachwyca błyszczącymi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni, które jesienią brunatnieją i o ile zima jest łagodna, to mogą pozostawać na gałęziach do końca tej pory roku. Latem ognik pięknie zakwita drobnymi białymi kwiatuszkami, które przyciągają owady zapylające.

A gdy mija czas kwitnienia, na ogniku pojawiają się czerwone lub pomarańczowe koraliki, zwisając gęsto w baldachogronach na gałęziach i tworząc prawdziwą ozdobę krzewu. Pozostając na nich do zimy, sprawiają, że zima nie jest taka bezbarwna, a dodatkowo wzbogacają zimowe menu ptaków.

statystyki odwiedzin stron internetowych