Niechciane mszyce w ogrodzie

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 25-06-2016

Jeśli myślimy, że mszyce to lokalny szkodnik, to jesteśmy w błędzie. Można je spotkać na całym świecie, jest ich aż 3,5 tysiąca gatunków, a w samej Polsce naliczono gatunków kilkaset. Te maleńkie roślinożerne owady potrafią czynić wielkie szkody w ogrodach, wysysając soki roślin.

W zależności od gatunku dorastają od od 2 do 5 milimetrów, różniąc się między sobą kolorem, od bieli, prze róż, po brąz aż do czerni. Konkretne gatunki żerują na swoich ulubionych roślinach, specjalizując się niejako w danych gatunkach roślin, od bylin począwszy a na drzewach skończywszy.

Nie pogardzą prawie żadną rośliną. Osaczają ją masowo, zadomowiają się na niej, niszcząc ją jednocześnie. Po niedługim czasie zdominowana przez mszyce roślina przestaje się rozwijać. Jej młode pędy zahamowują rozwój, zwijają się liście, obumierają kwiatostany, a na roślinie pojawia się kleista substancja, po której możemy rozpoznać, że to właśnie mszyce zaatakowały ogród.

Mszyce dokuczają zarówno miłośnikom kwiatów ogrodowych, właścicielom ogródków amatorskich, jak i sadownikom czy też rolnikom. Wszyscy próbują walczyć z tym szkodnikiem, aby chronić to co posiali i pielęgnują cały sezon. Prócz szkód jakie wyrządza mszyca roślinie, dodatkowo kleistą spadzią, jaką wytwarza, stwarza świetne warunki do rozwoju szarej pleśni i grzybów wszelakich. Na domiar złego mszyce rozmnażają się błyskawicznie – w sezonie może przybyć ich kilkanaście kilkudziesięcioosobowych pokoleń!

mszyce_w_ogrodzieAby nie dopuścić do takiego rozwoju sytuacji, warto działać profilaktycznie, aby nie tworzyć dobrych warunków do bytowania mszycom. Jeśli mamy możliwość, to wybierajmy rośliny odporne na mszycę, dodatkowo dbajmy o nie, plewiąc glebę, na drzewa zakładajmy opaski przeciw mrówką, które chronią na drzewach mszyce  i obserwujmy rośliny. Jeśli tylko pojawią się pierwsze osobniki intruza, natychmiast reagujmy.

O ile mszyc jest mało, możemy spróbować zwalczać je opryskami wody z szarym mydłem. Jeśli jednak to nie pomoże, sięgnijmy po specjalistyczne środki chemiczne, używając ich zgodnie z instrukcją producenta.

statystyki odwiedzin stron internetowych