Trzemielina oskrzydlona – trochę czerwieni w ogrodzie

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 30-04-2016

W ogrodach często szukamy kolorów, projektując swój mały zielony świat, czasem chcemy, aby owa zieleń nie była kolorem dominującym. Doskonałym rozwiązaniem jest obsadzanie ogrodu krzewami, które przebarwiają się na przykład na czerwono. Mogą to być pojedyncze egzemplarze pięknie wyeksponowane na tle zieleni, można też tworzyć kolorowy gęsty żywopłot lub obwódkę w purpurowych barwach. Doskonale do tego nadaje się trzmielina oskrzydlona.

Jest to krewniaczka trzmieliny Fortune’a, która jest niższa i płożąca najczęściej. Trzmielina oskrzydlona natomiast to rozłożysty krzew o mocno rozgałęzionych, sztywnych pędach w kolorze brązowym lub zielonkawym. Krzew ten, pochodzący z Azji, rośnie dość wolno i osiąga wysokość od 0,6 do 3 metrów, w zależności od odmiany.

Ma on wiele walorów, dla których warto go mieć w swoim ogrodzie. Przepięknie przebarwia się wczesną jesienią zmieniając kolor liści z zielonych na purpurowe, a dodatkowo posiada wyjątkowe pędy, szczególnie pięknie prezentujące się w stanie bezlistnym, których powierzchnia posiada wąskie, listewkowate, podłużne, korowate narośla, podobne do skrzydełek, które znalazły swoje odzwierciedlenie w nazwie gatunkowej krzewu.

Trzmielina kwitnie w maju, wydając w drobne kremowe lub zielonkawo-białe kwiaty, które może nie są wielką atrakcją krzewu, jednak warto poczekać aż pokażą się w ich miejscu jesienne owoce. Początkowo zamknięte w różowych torebkach zwisających na krótkich ogonkach, z czasem po ich otwarciu pokazują się, zachwycając swoim pomarańczowym kolorem. Kuszą swoim wyglądem i smakiem ptaki, dla których są smacznym uzupełnieniem jesiennej diety. Niestety dla ludzi są one trujące, jak i cała reszta rośliny, która posiada glikozydy mające negatywny wpływ na pracę serca.

Trzmielina oskrzydlona nie ma większych wymagań uprawowych, chociaż najlepiej rośnie i najpiękniej się wybarwia w miejscach słonecznych lub tylko lekko zacienionych. Preferuje także żyzne, dość wilgotne, próchnicze podłoża o obojętnym odczynie pH, ale urośnie również na większości typowych gleb ogrodowych. Jest rośliną odporną na niskie temperatury, a więc nie wymaga zimowego okrycia. Dobrze też radzi sobie z przejściową suszą oraz z zanieczyszczonym, miejskim powietrzem.

Krzew ten posiada ładny, zwarty pokrój, nie wymaga więc cięcia, aczkolwiek toleruje je bez problemu, rozkrzewiając się dzięki niemu ładnie. Dlatego też trzmielinę można zastosować przy zakładaniu niskich żywopłotów. Warto pamiętać o tym, że niekorzystnym jest cięcie krzewu wczesną wiosną, warto z tą czynnością poczekać do późnej wiosny lub późnego lata.

Niestety zdarza się, że trzmielinę lubią odwiedzać także mszyce i przędziorki. W takim przypadku trzeba sięgać po odpowiednie preparaty zwalczające te szkodniki.

Trzmielina oskrzydlona nie wymaga przycinania, gdyż rośnie wolno i posiada ładny, zwarty pokrój, jednak na zabieg reaguje bardzo dobrze i ładnie się po nim zagęszcza (może być nawet sadzona w formie niewysokich, formowanych żywopłotów). Należy tylko pamiętać, aby pędów nie przycinać wczesną wiosną, inne terminy są natomiast jak najbardziej wskazane (najlepiej jeśli jest to koniec wiosny lub późne lato).

Krzew ten nie jest wymagający, posiadając płytki i gęsty system korzeniowy, dobrze rośnie w każdej przepuszczalnej glebie, pod warunkiem, że nie jest zbyt sucha. Należy pamiętać o podlewaniu trzmieliny, dzięki czemu nie zrzuci liści, zanim przebarwią się na czerwony kolor. Ważne również, aby roślina ta rosła na słonecznym stanowisku, dzięki czemu doczekamy się jego czerwonej jesiennej wersji.

statystyki odwiedzin stron internetowych