Janowiec barwieński piękną ozdobą ogrodu

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 28-05-2015

Mowa o niewysokim wdzięcznym krzaczku, który zdobi ogród żółtymi kwiatkami na przełomie wiosny i lata. W maju i czerwcu obsypany jest radosnym kwieciem, a gdy przytniemy gałązki po przekwitnięciu, wtedy być może jeszcze raz zakwitną w sierpniu. Kwiaty janowca cieszą nie tylko właściciela ogrodu, ale także owady zapylające, które chętnie odwiedzają miododajny krzew. 

Janowiec dorastający do 1 metra, posiada rózgowate, wyprostowane, wzniesione lub lekko pokładające się pędy. Toleruje przycinanie i formowanie, można więc nadawać mu odpowiednią formę w zależności od naszych potrzeb. Urocze motylkowe kwiatuszki po przekwitnięciu zastępowane są owocami w postaci wydłużonych, płaskich strąków. Dzięki znajdującym się w nich nasionom po czasie wyrastają w ogrodzie samosiewki, jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy przyciąć krzew do połowy zaraz po przekwitnięciu kwiatów.

kwiaty janowca

Krzew ten nie jest rośliną wymagającą, rośnie dobrze suchych, ubogich, nawet piaszczystych. Lubi ziemię suchą, dobrze znosi suszę, dlatego nie dziwi, że najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym. Rozmnaża się z nasion lub sadzonek pędowych sporządzanych latem. Wart wybierając miejsce dla krzewu pamiętać o tym, że nie lubi on być przesadzanym. Co do mrozoodporności zdania są podzielone, warto więc, przynajmniej młode rośliny, okrywać na zimę.

Janowiec pięknie wygląda w sąsiedztwie wrzosów, kwitnąc w czasie, gdy one dopiero rozkwitają. Dobrze prezentują się także w ogrodach skalnych czy też na stanowiskach naturalistycznych. Z powodzeniem można wykorzystywać je do tworzenia żywopłotów.

Pięciornik krzewiasty – krzaczek godny uwagi

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 20-12-2014

Zawsze mawiam wszem i wobec, że zależy mi, aby w moim ogródku rosły rośliny, które zimują w gruncie, są wieloletnie i kwitną długo, najlepiej przez całe lato, dzięki czemu w ogrodzie jest radośnie i kolorowo w okresie, w którym przebywam najintensywniej. Dlatego wyszukuję byliny i krzewy, które spełniają te warunki. Jednym z takich krzewów bez wątpienia jest pięciornik krzewiasty.

Krzaczek to uroczy, o zwartym, zaokrąglonym pokroju. Może osiągnąć wysokość od 30 do 120 cm. Jego wyprostowane pędy pokrywa brązowo-czerwona kora, a wyrastające z nich liście składają się z pięciu drobnych listków kształtu lancetowatego, ciemnozielonych od góry, a z dołu  pokrytych srebrzystymi włoskami. Gałązki stanowią ozdobę samą w sobie, jednak latem pojawiają się około 3-centymetrowe żółte kwiatki, które dodają roślinie uroku. Można spotkać także pięciorniki, które kwitną w kolorze pomarańczowym, czerwonym, różowym lub białym.

Pięciornik rozpoczyna kwitnienie w maju, a kończy w październiku, przy czym najintensywniej kwitnie w czerwcu i lipcu. Roślina ta kwitnie na pędach tegorocznych, tak więc można ją przycinać nisko wczesną wiosną, dzięki czemu pięknie się rozkrzewi, a kwiatki, choć pojawią się później niż na nieprzycinanym krzewie, to będą kwitnąć dłużej, jednak nie tak obficie, jak mogłyby kwitnąć na krzewie nieprzycinanym.

Krzew ten jest odporny na trudne warunki, tak więc zimą nie wpływa na niego źle mróz, a latem susza. Jest też niewrażliwy na zanieczyszczenia powietrza i duże zasolenie gleby, na ogół nie ulega też chorobom i szkodnikom. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub w lekkim cieniu. Należy sadzić go na glebach piaszczystych i gliniasto-piaszczystych, a unikać w jego wypadku ziemi ciężkiej, zimnej i wilgotnej.

Pięciornik rozmnaża się za pomocą sadzonek wierzchołkowych, zrywanych od lipca do września ze średnio zdrewniałych pędów. Należy odciąć odcinek o 7–10 cm długości, usunąć dolne liście, przyciąć wierzchołek i umieścić go w podłożu. Sadzonka ukorzeni się w ciągu 3–4 tygodni, kiedy to należy posadzić ją do doniczki, aby po roku wysadzić na miejsce stałe.

 

statystyki odwiedzin stron internetowych