Jukka ogrodowa – kwiat dla cierpliwych

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 20-12-2014

Ogródek mam już kilka lat. Od zawsze rosła w nim jukka. Rosła, ale nie kwitła. Już zaczynałam się zastanawiać, czy to aby na pewno jukka, ze smutkiem kolejne lato stwierdzając, że prócz rozety zielonych, sztywnych liści, nic ciekawego sobą nie prezentuje. Aż tu pewnego dnia, odwiedzając ogródek, zaskoczyły mnie dwie wysokie łodygi, na końcu których pojawiły się nieznane i dotąd pączki. Zakwitła. W końcu zakwitła!

Jukka ogrodowa / Fot. Ewa

Zawsze zazdrościłam sąsiadom ogródkowym kwitnącej jukki. Ogródek za ogródkiem, prawie wszędzie ją widziałam. Zastanawiałam się, czemu u mnie nie chce wydać tych ślicznych, białych dzwonków? Miała przecież wszystko, co lubi. Tak, w końcu dowiedziałam się, że roślina ta zakwita po kilku a nawet kilkunastu latach uprawy. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, ale czekanie zawsze się opłaca. Widok pierwszych kwiatów jukki cieszy jak mało co! Mawia się, że ogródek to hobby dla ludzi cierpliwych – kolejny raz o tym się przekonałam.

Polecam wszystkim ten piękny kwiat. Posadzony w odpowiednim miejscu, będzie zdobił latem ogród, odwdzięczając się prędzej czy później okazałym kwiatostanem. Oto kilka rad co robić, aby jukka czuła się w naszym ogrodzie dobrze:

Jukka ogrodowa / Fot. EwaStanowisko: słoneczne, dzięki czemu zapewniamy roślinie obfite kwitnienie. W cieniu juka może wcale nie zakwitnąć. Aby chronić wysokie kwiatostany przed połamaniem, warto wybrać miejsce chroniące roślinę od silnych porywów wiatru. Jukka posiada bardzo długi i głęboko wrastający w glebę system korzeniowy, bardzo utrudniający ewentualne wykopanie rośliny, dlatego wybieramy dla niej miejsce w ogrodzie w sposób przemyślany.

Gleba: lekko alkaliczna, dobrze przepuszczalna, ponieważ nie toleruje bardzo wilgotnej ziemi, w której stoi woda. Jukka nie ma specjalnych wymagań co do żyzności ziemi, rośnie dobrze nawet w mniej zasobnej glebie.

Jukka ogrodowa / Fot. EwaPodlewanie: obfite i regularne przez całe lato, a do tego częste zraszanie liści.

Nawożenie: wiosną możemy podlewać jukkę wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynnego nawozu, który wzmocni ją po zimie i przygotuje do letniego kwitnienia. Latem nawozimy ją regularnie, ponieważ kwitnienie może jukkę osłabiać.

Rozmnażanie: przez podział wiosną mocno rozrośniętych okazów – od rośliny matecznej oddzielamy młode sadzonki, które sadzimy bezpośrednio do ziemi, a liście przycinamy, dzięki czemu młoda jukka szybciej się ukorzeni i przyjmie na nowym stanowisku.

statystyki odwiedzin stron internetowych