Jeżówka – kwiat lata

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 30-06-2016

Jeżówka to typowy polski kwiat ogrodowy, który cieszy się dużym powodzeniem u miłośników ogrodów. Pochodząca z Ameryki Północnej roślina, gdzie rosła na suchych preriach i wzgórzach, znalazła swoje miejsce w europejskich ogrodach, różniąc się różnymi odmianami. Zawsze piękna, kolorowa, dostojna, jest prawdziwą ozdobą letniej rabaty i kolorowym wabikiem dla motyli.

Dodatkowym powodem, dla którego decydujemy się na jeżówkę w ogrodzie, to niezbyt wygórowane wymagania rośliny. Wystarczy zapewnić jej stanowisko słoneczne, zniesie też lekki cień. Ziemia natomiast powinna być przepuszczalna i żyzna. Źle będzie czuć się w podłożu piaszczystym i lekkim. Nie gardzą stanowiskiem na terenach o częstych opadach deszczu, są też mrozoodporne, choć można profilaktycznie pokusić się o ściółkowanie.

Jeżówki są dość ekspansywny rozmnażając się szybko i rozsiewając wokół nasiona. Należy o tym pamiętać przygotowując dla nich stanowisko w ogrodzie, zwłaszcza, że rośliny te nie lubią przesadzania.  Ryzykownym jest sadzenie w ich pobliżu innych roślin, ponieważ mogą być szybko zdominowane przez jeżówkę. Choć trzeba przyznać, że pięknie komponują się z innymi roślinami, tworząc urocze kompozycje ogrodowe, zwłaszcza, że można nabyć wiele odmian jeżówek o różnych kolorach, kształtach i odmiennym pokrojem kwiatów.

Pielęgnacja jeżówek polega na odchwaszczaniu ziemi wokół roślin oraz podlewaniu w suche dni. Warto przygotować podpórki dla tych roślin, które mają tendencje do pokładania się.

Jeżówka to wspaniały kwiat cięty, długo utrzymując świeżość w wazonie. Na rabatach zaś kwitnie całe lato, a gdy kończy kwitnienie jesienią, na długich pędach pozostają ozdobne środki, które są ozdobą nawet zimą. Wtedy znów jeżówka może trafić do wazonów, tym razem jako dodatek do suchych bukietów. Nazwa tej rośliny pochodzi od greckiego słowa ‘echinos’ czyli ‘jeż’ – i właśnie te jeżyki, czyli środki kwiatostanów są wspaniałą ozdobą nawet po zasuszeniu. Oczywiście można też po przekwitnięciu ścinać kwiatostany wraz z łodygą, dzięki czemu roślina ponownie zakwitnie tego samego lata.

statystyki odwiedzin stron internetowych