Hortensja – krzew do ogródka dużego i małego

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 30-12-2014

Uwielbiam tę roślinę. Jest szalenie ozdobna, kwitnie całe lato pięknym, obfitym kwieciem, a przy tym nie wymaga specjalnego zachodu. W moim ogródku rosną trzy hortensje, każda inna i każda urocza.

Hortensja / Fot. Ewa

Na czym polega pielęgnacja moich hortensji? We właściwym momencie, raz w roku przycinam odpowiednio pędy, a ponadto podlewam je od wiosny do jesieni. I to wszystko. Nie są przysmakiem ślimaków, odporne są na choroby i szkodniki. Rosną sobie beztrosko i cieszą moje oko.

Przycinanie

To ważna czynność, ponieważ od niej uzależniony jest wygląd hortensji, rozkrzewianie się i kwitnięcie. Sprawa jest o tyle istotna, że niektóre hortensje (ogrodowa, dębolistna, piłkowana, kosma) tworzą kwiaty na pędach zeszłorocznych, dlatego wiosną wycina się jedynie połamane i martwe pędy aż do ziemi, a także usuwa się suche kwiatostany, natomiast zdecydowanie pozostawia się zdrewniałe pędy z widocznymi świeżymi pąkami. Inne gatunki hortensji (bukietowa, drzewiasta) zakwitają na tegorocznych pędach, więc można przycinać je wczesną wiosną, w pierwszym roku dość nisko, aby krzew gęstniał już od dołu.

Stanowisko

Roślina ta lubi miejsca osłonięte od wiatru i półcieniste, choć mocnego cienia należy unikać szukając w ogrodzie miejsca dla hortensji, ponieważ wtedy słabo kwitnie. Miejsca, w których słońce mocno operuje sprawiają, że ziemia szybko wysycha i lubiące wodę hortensje mogą wtedy więdnąć.

Podlewanie

Hortensja wymaga regularnego, obfitego podlewania, zwłaszcza latem. Zaniedbanie tej czynności w okresie kwitnienia sprawi, że kwiaty hortensji zaczną się deformować i takie pozostaną już przez resztę sezonu.

Hortensja / Fot. Ewa

Podłoże

Hortensja lubi żyzną, dobrze przepuszczalną ziemię, a przy tym gleba powinna być kwaśna lub lekko kwaśna.

Rozmnażanie

Krzewy te rozmnaża się poprzez sadzonki pędowe, które pobiera się od czerwca do sierpnia. Należy wybierać sadzonki z końców pędów niekwitnących, z dwoma lub trzema parami liści. Ukorzenia się w piaszczystej ziemi z dodatkiem kompostu, w cieniu. Sadzonki też można ukorzeniać w pojemniku z wodą, czekając aż pojawią się po kilku tygodniach korzonki. Kolejny sposób na rozmnożenie hortensji to odkłady poziome, powstałe z przyginania gałązki do gruntu lub do doniczki z ziemią, przymocowania jej i obsypania ziemią. Po czasie przysypana część gałązki wypuści korzenie. Ukorzenioną część należy odciąć i posadzić w nowym miejscu.

Hortensja / Fot. Ewa

statystyki odwiedzin stron internetowych