Hosta zwana funkją

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 17-12-2014

Lubię hostę w moim ogródku. Jest niezawodna. Szalenie ozdobna, dodatkowo latem pięknie kwitnie. Rozrasta się z czasem, wciąż tworząc zwartą kępę. Wtedy mogę ją rozsadzić, znajdując dla niej nowe miejsce w ogrodzie. Jest świetna jako bylina w centralnym miejscu ogrodu, jest też świetna jako „zapchajdziura” w miejscach, w których nie bardzo już wiemy co posadzić, aby zakryć niezagospodarowany kącik ogrodu.

Funkia / Fot. Ewa

Funkia to bylina o ponad dwóch tysiącach odmian, dzięki czemu możemy spotkać zarówno olbrzymie hosty, o rozłożystych kępach i metrowej wysokości, jak i karłowate, których wysokość nie przekracza 10 cm. A pomiędzy nimi ogromna ilość średnich host, o różnych kształtach liści i odcieniach zieleni, często z jasnymi obwódkami wokół liści. Bywają także liście pstre, jak i z wyraźnie zarysowanym unerwieniem. Funkie można też podzielić na odmiany, które preferują cień, jak i te które lubią miejsca nieco nasłonecznione. Dzięki tej różnorodności możemy hostę posadzić zarówno w zacienionej części ogrodu, jak i tej słonecznej, bylina ta świetnie nadaje się także do posadzenia w donicach, dzięki czemu uzyskamy piękną ozdobę balkonów czy tarasów.

Rozmnażanie rośliny jest bardzo łatwe. Można to zrobić dzięki nasionom wysiewanym w okresie wiosennym. Ja jednak przetestowałam dzielenie karp i udaje mi się to za każdym razem, uzyskując nową, śliczną kępę. Robię to wiosną (choć można też ponoć jesienią), kiedy jeszcze funkia nie ma liści, a ziemi zaledwie wyłaniają się niewielkie zielone stożki. Wykopuję dorodną karpę i dzielę ją na kilka części, wbijając weń szpadel i sadzonki gotowe. Wystarczy umieścić karpę w dołku, przysypać boki ziemią solidnie ją ubijając i systematycznie podlewać podlewać.

Funkia / Fot. Ewa  sadzonki2

Funkia / Fot. Ewa

Sadzonka taka bez problemu przyjmuje się w nowym miejscu, na dowód niedawne stożki przemieniają się w śliczne, młode liście i już tego samego lata młoda roślina wydaje piękne, różowe kwiaty.

Kilka informacji, o których warto pamiętać:

  • Funkia preferuje glebę żyzną i próchniczą. Przed posadzeniem byliny warto dodać do ziemi ogrodniczy torf.
  • Hosta na ogół preferuje stanowiska cieniste i wilgotne. Szczególnego zacienienia wymagają odmiany pokryte niebieskim nalotem, gdyż są wyjątkowo narażone na poparzenie słoneczne. Należy przyjąć, że im roślina ma ciemniejsze liście, tym wymaga ciemniejszego i bardziej zacienionego stanowiska.
  • Bylinę należy podlewać obficie, wybierając do tej czynności dzień pochmurny lub wieczorną porę, dzięki czemu zwilżone liście rośliny unikną poparzenia przez promienie słoneczne. Korzenie hosty nie tolerują przesuszenia.
  • Hostę należy zasilać nawozem wieloskładnikowym wiosną i latem, kończąc na lipcu. Jesienią warto natomiast wykorzystać do nawożenia obornik lub kompost.
  • Wokół odmian funkii mniej rozłożystych można ziemię ściółkować ogrodową korą, żwirem czy też grysem, co zapobiega wyrastaniu chwastów i parowaniu wody z gleby, dodatkowo poprawiając estetykę rabaty.
  • Hosta jest odporna na choroby oraz większość szkodników, oprócz ślimaków, które uwielbiają jej liście, pozostawiając na nich charakterystyczne dziury.

Funkia / Fot. Ewa

statystyki odwiedzin stron internetowych