Dyptam jesionolistny, czyli gorejący krzew Mojżesza

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 20-05-2016

Dyptam to bez wątpienia piękny krzew, który warto posiadać w ogrodzie, zwłaszcza, że w Polsce występuje w naturalnych warunkach bardzo rzadko i jest zagrożony całkowitym wyginięciem, dlatego też został wpisany do „Polskiej czerwonej księgi roślin”. Jednak decydując się na dyptam w ogrodzie należy zachować pewną ostrożność, pamiętając o tym, że może on być niebezpieczny.

W czym tkwi niebezpieczeństwo? Roślina ta wydziela zwłaszcza w czasie słonecznej gorącej pogody wiele łatwopalnych olejków eterycznych o intensywnym cytrynowym zapachu. W kontakcie ze skórą mogą one powodować alergiczne reakcje typu swędzenie, pieczenie czy wysypka, a nawet pęcherze niczym po oparzeniu. Zapewne dlatego dyptam doczekał się nazwy gorejącego krzewu Mojżesza. Oczywiście nie zawsze roślina ta jest niebezpieczna, część ogrodników nie uskarża się na takie dolegliwości. Jednak posiadając już dyptam w ogrodzie, warto profilaktycznie omijać go w czasie upałów.

A teraz przejdźmy do jego niewątpliwych zalet. Jest to długowieczna, mrozoodporna bylina o niewątpliwym uroku. Dorastająca nawet do metra wysokości roślina posiada na sztywnych, wyprostowanych pędach dekoracyjne liście przypominające jesion, stąd nazwa „dyptam jesionolistny”.

Z czasem rozrasta się w zwarte kępy. Warto wiedzieć, że roślina ta nie lubi przesadzania, jeśli więc jest to konieczne, trzeba robić to ostrożnie, wykopując kępę z dużą bryłą korzeniową, gdzie system korzeniowy choć jest raczej płytki, to jednak jest bardzo rozbudowany.

W maju pojawiają się na niej duże, groniaste kwiatostany z pięciopłatkowymi kwiatami w kolorze czerwonym, białym lub różowym, z ciemnymi żyłkami. Po przekwitnięciu kwiatów na dyptamie pokazują się torebki owocowe z kulistymi czarnymi nasionkami, które po wyschnięciu i pęknięciu torebki rozsiewają się na znaczną odległość.

Dyptam nie jest rośliną wymagającą. Rośnie w przeciętnej glebie, najlepiej jednak, aby była przepuszczalna, piaszczysta, gliniasta, o odczynie lekko zasadowym. Roślina ta czuje się najlepiej na stanowisku słonecznym. Mimo, że radzi sobie nieźle w suchym okresie, warto go podlewać regularnie, dzięki czemu będzie w okresie kwitnienia dłużej cieszył widokiem kwiatów, które będą większe i liczniejsze.

statystyki odwiedzin stron internetowych