Moda na czystek, czyli piękna roślinka o pięknych właściwościach – cz. II

0

Autor Ewa | Kategoria: Na parapecie | Data: 31-01-2015

Czystek (łac. Cistus), to urocza, pięknie kwitnąca roślina, która z racji pochodzenie nie nadaje się do uprawy w naszym klimacie, jednak można ją uprawiać w mieszkaniu.

Czystek występuje w ponad 50 gatunkach, które różnią się kształtem, kolorem kwiatów czy też wysokością, która oscyluje w granicach od 0,6 metra do 2 metrów. Niektóre z gatunków tej rośliny stosowane są w ziołolecznictwie.

W naturalnym środowisku o łagodnym klimacie śródziemnomorskim, czystek rośnie na ciepłych, jasnych i suchych stanowiskach. W polskich warunkach nie jest w stanie więc przezimować, ponieważ minusowe temperatury doprowadziłyby go do całkowitego przemarznięcia. A szkoda, ponieważ koneserzy oryginalnych kwiatów chętnie widzieliby tę roślinę w swoich ogrodach. Skoro nie możemy uprawiać jej w gruncie, spróbujmy posadzić ją w doniczce.

Stanowisko

Miejsce widne, ale nie nasłonecznione.

Podłoże

Żyzne, lekkie i przepuszczalne i żyzne podłoże.

Podlewanie

Czystek wymaga umieszczenia drenażu w doniczce, który uchroni czystka przez zalaniem, którego nie toleruje. Należy roślinę podlewać obfici, ale rzadko, a nadmiar wody zbierający się w podstawce doniczki powinno się szybko usuwać.

Zasilanie

W okresie od marca do lipca systematycznie zasilać roślinę nawozami dla roślin doniczkowych, a gdy zakwitnie latem, zmienić nawóz na ten przeznaczony dla roślin kwitnących.

Lato

W letnich miesiącach czystka można przenieść do ogrodu, na taras lub balkon. Należy wybierać stanowisko od strony południowej – ciepłe, jasne i osłonięte od wiatru. Po zakończeniu lata czystek powinien wrócić do zamkniętego pomieszczenia.

Zima

Okres ten najlepiej wykorzystać jako czas spoczynku czystka, dlatego warto zapewnić mu stanowisko widne ale chłodne, w okolicach 2 do 10 stopni Celsjusza. Należy pamiętać o podlewaniu rośliny tak, aby podłoże zawsze było wilgotne.

Przesadzanie

Czynność tę wykonujemy po zakończeniu okresu spoczynku zimowego. Młode rośliny przesadzamy co roku, zmieniając doniczkę na niewiele większą, pamiętając o tym, że w nie za dużej donicy czystek kwitnie obficiej. Starsze okazy gorzej znoszą przesadzanie.

Rozmnażanie

W marcu można wysiać nasiona czystka, w płaskim pojemniku z przepuszczalnym podłożem. Nasiona należy rozłożyć na ziemi równomiernie, przysypać lekko warstwą ziemi i wyrównać. W zacienionym miejscu, regularnie podlewane, nasiona po czasie powinny wykiełkować.

Pojemnik z siewkami można przenieść już na widny parapet, wolny jednak od bezpośrednich promieni słonecznych, podlewając wciąż młode roślinki poprzez spryskiwanie ich wodą.

Gdy siewki się ukorzenią, co można sprawdzić przez próbę wyciągnięcia ich z ziemi (jeśli pojawiły się już korzenie, wtedy roślinka stawia opór), wtedy przesadzamy roślinki do osobnych doniczek.

 

statystyki odwiedzin stron internetowych