Moda na czystek, czyli piękna roślinka o pięknych właściwościach – cz. I

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 25-01-2015

Czy Was też ogarnęło szaleństwo picia naparu z czystka? Teraz coraz częściej słyszę o tym, że ktoś go popija, dla zdrowia oczywiście. Sama też uległam tej pokusie i kupiłam w sklepie zielarskim susz z czystka. I popijam. Smak to ma niezły, jak na zioła, zaszkodzić nie zaszkodzi, a może pomoże?

O czystku, jako roślinie ozdobnej, wielce urodziwej zresztą, napiszę później. Teraz natomiast skupię się na jej właściwościach, ponieważ jest cenioną rośliną w ziołolecznictwie, a jej popularność wśród koneserów ziół i osób dbających o zdrowie staje się coraz większa.

Co sprawia, że cząstkowi przypisuje się moc uzdrawiania? Polifenole – silne antyoksydanty, które słyną z korzystnego działania na nasz organizm, dzięki zwalczaniu stanów zapalnych czy też wolnych rodników – sprawców wielu chorób człowieka. Co jeszcze? Chronią nas przez złym cholesterolem i miażdżycą, grzybami i drobnoustrojami, a nawet alergią.

Tak więc, skoro w czystku znajdują się polifenole, to siłą rzeczy powinien on właśnie tak na nas działać. Oprócz wyżej wymienionych właściwości, czystek ponoć jeszcze przynosi ulgę panom cierpiącym na przerost prostaty, usuwa z organizmu toksyny, działa odmładzająco i witalizująco, a nawet, ponoć, rozprawi się z krętkiem wywołującym boreliozę! Warto też wspomnieć o trosce czystka o higienę jamy ustnej. Naparem z tego zioła można więc ją śmiało przepłukiwać.  Również możemy poić się czystkowym naparem, jeśli chcemy wpłynąć na przyjemniejszy zapach naszego ciała – kilka tygodni wytrwałego picia naparu i pozbędziemy się przykrego zapachu.

W czystkowej kuracji ważna jest regularność i długotrwałość. Przynajmniej przez miesiąc powinniśmy raczyć się dziennie szklaneczką naparu, aby doczekać się pożądanych rezultatów. Kupując susz wybierajmy się do sprawdzonych dobrych sklepów zielarskich, jeśli chcemy być pewni, że pijemy to, co faktycznie chcieliśmy kupić.

Dobrej jakości susz z czystka powinien zawierać niemal w całości listki i kwiatki, bez gałązek. Jeśli więc chcemy sprawdzić czy tych ostatnich nie ma w torebce, kupujmy czystek cięty a nie mielony.

Na koniec, żeby być obiektywną, muszę podkreślić, że nie odnotowano wiarygodnych wyników badań naukowych, które świadczyłyby o cudownych właściwościach czystka. Dlatego, zwłaszcza przy cięższych chorobach, należy pamiętać, że to jedynie suplement diety, a nie lekarstwo. Tak czy siak – pijmy czystek, nie zaszkodzi, ponoć nie można go przedawkować, a może faktycznie poprawić komfort naszego życia.

statystyki odwiedzin stron internetowych