Czerwiec w ogrodzie

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 10-06-2016

Czerwiec to piękny miesiąc, wtedy wszystko kwitnie, zieleń jest już soczysta, owocują pierwsze krzewy i drzewa. Czerwiec to też czas intensywnej pielęgnacji wyjątkowo bujnego wtedy i kolorowego ogrodu.

Trawnik – wymaga naszej uwagi i czasu. Trawa silnie rośnie, zwłaszcza w deszczowe ciepłe dni. Nie powinniśmy jej zaniedbywać, dzięki czemu będzie gęsta, zielona i zdrowa. Przede wszystkim kosimy i podlewamy. Kosić możemy co tydzień, w upalne dni jednak nie powinniśmy tego, aby nie spalić trawnika. Po skoszeniu trawnika pamiętajmy o wygrabieniu skoszonej trawy. W deszczowe dni trawnik ma się świetnie, rośnie bujnie i szybko. Jeśli jednak dni są suche, podlewajmy go, pamiętając, aby robić to może i rzadziej ale obficie, aby mocno nawodnić część podziemną.

Kwiaty –  rozrastają się intensywnie i pięknie kwitną. Aby zapewnić im dobre warunki, pamiętajmy o podlewaniu, zasilaniu nawozem i odchwaszczaniu ziemi, w której rosną.  W tym miesiącu rośliny ozdobne zaczynają również przekwitać. Powinniśmy więc ogławiać je, dzięki czemu nie dopuszczamy do zawiązywania się nasion, które osłabiają rośliny, a ponadto przycinając przekwitłe kwiaty bylin sprawiamy, że zakwitają tego lata ponownie. Niektóre kwiaty wysoko kwitną, przez co mogą się pokładać, dlatego przywiązujemy je do podpór, na których mogą się oprzeć – piękniej wtedy się prezentują, a ponadto są chronione przez ewentualnym połamaniem przez silny wiatr. W czerwcu, gdy po cebulowych roślinach kwitnących wczesną wiosna pozostają już jedynie żółte, suche liście, wykopujemy cebule, aby przesuszyć je i przechować aż do jesieni, aby ponownie posadzić je w ziemi.

Krzewy i pnącza – te żywopłotowe przycinamy, formując żywopłoty czy też pojedyncze krzewy. Przycinamy też pnącza, prześwietlając je, nadając pożądany kształt, formując zbyt wybujałe pędy. Przywiązujemy do podpór nowe pędy, nadając im wybrany przez nas kierunek.

Kompostownik – ważna część ogrodu, w której składamy wykopane chwasty, ścięte rośliny oraz organiczne odpadki, a zyskujemy po czasie żyzny kompost. W czerwcu również o kompostowniku pamiętamy, aby w suche dni go podlewać, co jakiś czas przemieszać i koniecznie czymś osłoni, aby nie wyrastały na nim chwasty i by zbyt szybko nie wysychał.

Kwiaty kwitnące w czerwcu

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 29-05-2016

Planując ogród, warto sadzić takie kwiaty, które kwitną w różnych miesiącach sezonu, dzięki czemu ogród będzie kolorowy od wczesnej wiosny, po późną jesień. Niektórzy mawiają, że czerwiec to najpiękniejszy miesiąc w ogrodzie. Soczysta zieleń i przeróżne kolory kwitnących w tym miesiącu kwiatów sprawiają, że trudno się z tą teorią nie zgodzić.

Kosaciec bródkowy – bylina o szablastych liściach tworzących kępy wysokości 40-50 cm. Okazałe kwiaty o średnicy 6-8 cm, na długich pędach mogą być żółte, pomarańczowe, niebieskie lub fioletowe. Wiele odmian jest dwubarwnych. Lubi stanowisko słoneczne. Nie ma wielkich wymagań co do gleby i dobrze znosi braki wilgoci.

Łubin trwały – bardzo dekoracyjna bylina, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Osiąga wysokość 60 do 12 cm. Jego kwiaty zebrane w długie grona, kwitną w przeróżnych kolorach, dzięki czemu można tworzyć przepiękne kompozycje, sprawdzające się zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych, choć oczywiście nie tylko. łubin preferuje stanowisko słoneczne oraz żyzną, ubogą w wapń ziemię, umiarkowanie wilgotną.

Piwonia – bylina, która piękna jest nie tylko w okresie kwitnienia, a to za sprawą dekoracyjnych liści, tworzących urokliwe kępy. Roślina ta zakwita kwiatami, które pojedynczymi, półpełnymi lub pełnymi, w kolorach od bieli, przez róż, po czerwień, czasem także żółć.  Dla piwonii należy wybierać stanowiska słoneczne i ciepłe, dzięki czemu będą pięknie i obficie kwitnąć. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu piwonii, jednocześnie gwarantując jej ziemię przepuszczalną, żyzną, głęboko uprawianą. Na glebach podmokłych mogą chorować i gnić.

Liliowiec ogrodowy – znana jest z kęp stworzonych z wąskich przewieszających się liści dorastających do 0,5 –  metra oraz przepięknych liliowatych kwiatów, które występują w czerwieni, pomarańczy czy też żółci. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscu częściowo zacienionym. Najpiękniej zakwita na ziemi żyznej i wilgotnej, choć w nieco gorszych warunkach też sobie dobrze radzi. Plusem półcienistego stanowiska jest fakt, iż co prawda mniej obficie zakwitają, jednak liście wyglądają bardziej okazale.

Tawułka Arendsa – to długowieczna bylina osiągająca wysokość 60-80 cm. Posiada piękne, dekoracyjne liście, z których tworzy gęsty krzaczek. Kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany w kolorze różowym, czerwonym lub białym. Tawułka najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym, rośnie najlepiej w ziemi próchniczej, żyznej i zdecydowanie wilgotnej.

statystyki odwiedzin stron internetowych