Intrygująca bergenia sercolistna

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 15-06-2015

Bergenia zagościła w moim ogródku kilka lat temu. Jako że rośnie ponoć dobrze również w cieniu, posadziłam ja w cienistym kąciku, licząc na to, że z czasem rozrośnie się, tworząc gęstą kępę.

Jednak bergenia wydawała się być niezadowolona z tego miejsca, nie rozrastała się, tak jak ta no liczyłam. Znalazłam więc dla niej miejsce na rabacie wielobylinowej, w samym sercu ogrodu. Po kilku latach stała się dużą, solidną, rozrośniętą rośliną, a tej wiosny dodatkowo, ku mojemu zachwytowi, pierwszy raz zakwitła.

Ta długowieczna, niewysoka, odporna na mrozy bylina nie jest rośliną wymagającą. Rośnie zarówno w zacienionych miejscach jak i w pełnym słońcu. Nie wymaga nawożenia, ani przycinania. Warto jedynie wiosną usunąć jej obumarłe po zimie liście, można też usuwać dolne zwiędłe liście, które pojawiają się w sezonie wiosennym i letnim, dzięki temu roślina będzie prezentować się ładniej na rabacie. Lubi wilgoć, dobrze czuje się więc w pobliży wodnych zbiorników. Pięknie prezentuje się w grupach, równie dobrze wygląda sadzona jako szpaler lub jako wypełnienie w ogródkach skalnych. Sprawdza się też świetnie jako wypełnienie pustej przestrzeni pod drzewami.

Bergenia z czasem ładnie się rozrasta, można więc ją rozsadzić. Rozmnaża się ją wczesną wiosną przez podział dużych roślin. Inny sposób rozmnażania tej byliny to podział półzdrewniałego kłącza na odcinki o długości około 10 cm, które umieszcza się płasko w skrzyniach wypełnionych piaskiem, przetrzymywanych w inspekcie. Gdy wytworzą się pędy, wtedy przesadza się je do pojedynczych doniczek, a rok później można je już sadzić na stałe miejsce w ogrodzie.

statystyki odwiedzin stron internetowych