Berberys Thunberga piękny o każdej porze roku

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 30-12-2014

Berberysy pojawiły się w moim ogródku, gdy poczułam potrzebę posadzenia żywopłotu przy ogrodzeniu, będącego jednocześnie dodatkową zaporą przed niepożądanymi gośćmi, a to dzięki cierniom, w jakie gałązki tego krzewu są zaopatrzone.

Jeśli chcemy, aby z młodych sadzonek posadzonych w szpaler szybko wyrósł gęsty i wysoki żywopłot, to o berberysach raczej powinniśmy zapomnieć, a w zamian posadzić na przykład forsycję lub ligustr. Berberys rośnie dość wolno, ale za to gdy już osiągnie właściwą wysokość, wtedy swoim wyglądem rekompensuje długie nasze oczekiwanie.

Krzewy te pięknie prezentują się o każdej porze roku, posiadają bowiem ozdobne, w zależności od odmiany czerwone, złociste lub różowe listki, urocze żółte czerwcowe kwiatuszki w porze kwitnienia i wspaniałe czerwone, podłużne koraliki – owoce pokazujące się jesienią i wspaniale zdobiące zimą nagie już gałęzie.

berberys owoce

Berberys jest wyjątkowo wdzięczną rośliną, ponieważ nie stawia wielkich wymagań. Toleruje każdą glebę, zanieczyszczenia, suszę, korzenie sąsiednich krzewów lub drzew, jest mrozoodporny, łatwo daje się rozmnażać przez sadzonki lub nasiona. Potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska, wtedy prawidłowo się rozwija.

Zauważyłam w swoimi żywopłocie, że krzaki rosnące w słońcu posiadają piękny czerwony kolor, a brzegowy berberys, rosnący w cieniu, posiada liście zielone.

Odmiany Berberysa Thunberga różnią się kolorem i tempem wzrostu i tak:

  • Atropurpurea – posiada przez cały sezon czerwone liście
  • Atropurpurea Nana – posiada również liście czerwone, z tym że rośnie bardzo powoli
  • Aurea – jej liście mają kolor złocisty, rośnie również powoli
  • Coronita – odmiana o wzniesionym pokroju i liściach czerwonych z zielonożółtym obrzeżem
  • Green Carpet – krzew o rozłożystych pędach w zielonym kolorze zielonym
  • Rose Glow – posiada liście w kolorze różowoczerwonym z plamkami w kolorze szarym i białym

 

statystyki odwiedzin stron internetowych