Begonia bulwiasta – sadzimy bulwy

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 25-02-2016

Przełom lutego i marca to doskonały czas, aby pomyśleć o begoniach bulwiastych. Są to przepiękne letnie rośliny, zachwycające gamą barw i kształtów, dlatego tak chętnie zdobimy nimi balkony i tarasy. 

Jeśli chcemy samodzielnie je wyhodować, to już teraz powinniśmy zaopatrzyć się w bulwy wybranych odmian lub sięgnąć po własną kolekcję, którą przechowywaliśmy przez zimę i posadzić do donic. Dzięki temu wiosną, gdy przeminą ostatnie przymrozki, będziemy mogli posadzić młode begonie na miejsce stałe i już niebawem cieszyć się pięknem kolorowych kwiatów, które nieprzerwanie zakwitają aż do późnej jesieni.

Bulwy begonii umieszczamy mniej więcej pod koniec lutego w glebie na głębokości około 2- 3 do cm, koniecznie oczkiem skierowanym ku górze. Donice lub skrzynki z bulwami utrzymujemy w temperaturze około 18 – 20 stopni, w jasnym pomieszczeniu. Pamiętamy o podlewaniu gleby. Po około 15 – 20 dniach pojawiają się pierwsze pędy i pięknie rozrasta się młoda begonia. Na miejsce stałe, na rabaty, przesadzamy sadzonki wraz z nienaruszoną bryłą korzeniową w drugiej połowie maja. Podobnie w tym czasie wystawiamy pojemniki z begoniami na balkony czy tarasy.

Atutem begonii bulwiastej jest jej tolerancja stanowisk półcienistych a nawet cienistych, tak więc są świetną opcją w wypadku wymagających balkonów północnych, w których nie każde kwiaty się sprawdzają.

Do dyspozycji mamy ogromny wybór begonii, które posiadają kwiaty zarówno pojedyncze, półpełne jak i pełne, a ich wspaniałe letnie kolory zaczynają się od bieli, przez żółć i pomarańcz, po róż, czerwień i purpurę. Odmiany różnią się także wysokością, dzięki czemu możemy podzielić je na: wysokie dorastające do 60 cm, o bardzo dużych kwiatach i grubych łodygach, średnio wysokie oscylujące pomiędzy 30 a 40 cm, z kwiatami dużymi, niskie, które dorastają do 25 cm i wydają drobne kwiatki w dużych ilościach oraz zwisające, w których pędy zdobione mnóstwem drobnych kwiatków swobodnie zwisają.

Begonia bulwiasta wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w upalne dni. Warto dlatego sadzić ją w dużych pojemnikach, w których łatwiej utrzymać stale  wilgotną ziemię. Jeśli chodzi o rodzaj ziemi, to najlepiej, aby była żyzna, próchnicza, przepuszczalna i lekko kwaśna.

statystyki odwiedzin stron internetowych