Begonia bulwiasta – sadzimy bulwy

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 25-02-2016

Przełom lutego i marca to doskonały czas, aby pomyśleć o begoniach bulwiastych. Są to przepiękne letnie rośliny, zachwycające gamą barw i kształtów, dlatego tak chętnie zdobimy nimi balkony i tarasy. 

Jeśli chcemy samodzielnie je wyhodować, to już teraz powinniśmy zaopatrzyć się w bulwy wybranych odmian lub sięgnąć po własną kolekcję, którą przechowywaliśmy przez zimę i posadzić do donic. Dzięki temu wiosną, gdy przeminą ostatnie przymrozki, będziemy mogli posadzić młode begonie na miejsce stałe i już niebawem cieszyć się pięknem kolorowych kwiatów, które nieprzerwanie zakwitają aż do późnej jesieni.

Bulwy begonii umieszczamy mniej więcej pod koniec lutego w glebie na głębokości około 2- 3 do cm, koniecznie oczkiem skierowanym ku górze. Donice lub skrzynki z bulwami utrzymujemy w temperaturze około 18 – 20 stopni, w jasnym pomieszczeniu. Pamiętamy o podlewaniu gleby. Po około 15 – 20 dniach pojawiają się pierwsze pędy i pięknie rozrasta się młoda begonia. Na miejsce stałe, na rabaty, przesadzamy sadzonki wraz z nienaruszoną bryłą korzeniową w drugiej połowie maja. Podobnie w tym czasie wystawiamy pojemniki z begoniami na balkony czy tarasy.

Atutem begonii bulwiastej jest jej tolerancja stanowisk półcienistych a nawet cienistych, tak więc są świetną opcją w wypadku wymagających balkonów północnych, w których nie każde kwiaty się sprawdzają.

Do dyspozycji mamy ogromny wybór begonii, które posiadają kwiaty zarówno pojedyncze, półpełne jak i pełne, a ich wspaniałe letnie kolory zaczynają się od bieli, przez żółć i pomarańcz, po róż, czerwień i purpurę. Odmiany różnią się także wysokością, dzięki czemu możemy podzielić je na: wysokie dorastające do 60 cm, o bardzo dużych kwiatach i grubych łodygach, średnio wysokie oscylujące pomiędzy 30 a 40 cm, z kwiatami dużymi, niskie, które dorastają do 25 cm i wydają drobne kwiatki w dużych ilościach oraz zwisające, w których pędy zdobione mnóstwem drobnych kwiatków swobodnie zwisają.

Begonia bulwiasta wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w upalne dni. Warto dlatego sadzić ją w dużych pojemnikach, w których łatwiej utrzymać stale  wilgotną ziemię. Jeśli chodzi o rodzaj ziemi, to najlepiej, aby była żyzna, próchnicza, przepuszczalna i lekko kwaśna.

Begonia stale kwitnąca – czas na wysiew

1

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 17-02-2016

Begonia stale kwitnąca (łac. Begonia semperflorens) jest bardzo popularną rośliną jednoroczną, która zdobi latem balkony, tarasy, klomby i ogródki. Wspaniale prezentuje się w donicach, skrzyniach, obwódki rabatowe, można tworzyć ciekawe kompozycje dzięki wielu kolorom jakie ta roślina oferuje, zarówno jeśli chodzi o kwiaty jak i liście.

Begonia stale kwitnąca, w odróżnieniu od begonii bulwiastej, jest odmianą niską, osiąga wysokość 15-20 cm w wypadku odmian wczesnych i do 50 cm w wypadku odmian późnych. Posiada również o wiele drobniejsze kwiatki od bulwiastej, licznie zgromadzone na zwartym krzaczku, złożone z 2 płatków dużych i 2 płatków małych osadzonych naprzeciw siebie, płatki zgromadzone są wokół żółtego środka. Begonia ta kwitnie w różnych kolorach, od bieli, po róż, aż po czerwień. Kwiatki pojawiają się od czerwca, aż do pierwszych przymrozków, begonia jest więc wspaniałą ozdobą przez całe lato i jesień. Piękną ozdobą begonii stale kwitnącej są również błyszczące, grube, okrągławe liście, w zależności od odmiany zielone lub ciemno czerwone czy też czerwono brązowe.

Begonia rośnie najlepiej z glebie przepuszczalnej, lekkiej, średnio wilgotnej, lekko kwaśnej. Najpiękniej prezentuje się w czasie ciepłego lata, w chłodniejszym i mokrym okresie traci na urodzie i gorzej kwitnie. Nie lubi też cienia, wtedy bowiem nadmiernie wydłuża swoje pędy.

Aby wejść w posiadanie tych wdzięcznych roślinek, najłatwiej jest po prostu kupić sadzonki, które są łatwo dostępne wiosną i latem w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. Można również samemu wyhodować z nasion sadzonki, które wymagają trochę zachodu, jednak dają większą satysfakcję ogrodnikom amatorom.

Nasiona wysiewa się w styczniu i lutym do skrzynek ustawionych w ciepłym pomieszczeniu. Nasionka te są drobniutkie, nie należy więc zasypywać je ziemią, a jedynie delikatnie wcisnąć w ziemię.  Pojemniki z ziemią należy przykryć szkłem lub folią, dbając o wilgotność ziemi za pomocą delikatnego zraszania. Siewki degonii należy przepikować kilka razy. Młode begonie sadzi się na miejsca stałe od połowy maja, gdy nie ma już zagrożenia ostatnich majowych przymrozków, do pierwszych dni czerwca, w rozstawie 15 do 30 cm.

statystyki odwiedzin stron internetowych