Begonia stale kwitnąca – czas na wysiew

1

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 17-02-2016

Begonia stale kwitnąca (łac. Begonia semperflorens) jest bardzo popularną rośliną jednoroczną, która zdobi latem balkony, tarasy, klomby i ogródki. Wspaniale prezentuje się w donicach, skrzyniach, obwódki rabatowe, można tworzyć ciekawe kompozycje dzięki wielu kolorom jakie ta roślina oferuje, zarówno jeśli chodzi o kwiaty jak i liście.

Begonia stale kwitnąca, w odróżnieniu od begonii bulwiastej, jest odmianą niską, osiąga wysokość 15-20 cm w wypadku odmian wczesnych i do 50 cm w wypadku odmian późnych. Posiada również o wiele drobniejsze kwiatki od bulwiastej, licznie zgromadzone na zwartym krzaczku, złożone z 2 płatków dużych i 2 płatków małych osadzonych naprzeciw siebie, płatki zgromadzone są wokół żółtego środka. Begonia ta kwitnie w różnych kolorach, od bieli, po róż, aż po czerwień. Kwiatki pojawiają się od czerwca, aż do pierwszych przymrozków, begonia jest więc wspaniałą ozdobą przez całe lato i jesień. Piękną ozdobą begonii stale kwitnącej są również błyszczące, grube, okrągławe liście, w zależności od odmiany zielone lub ciemno czerwone czy też czerwono brązowe.

Begonia rośnie najlepiej z glebie przepuszczalnej, lekkiej, średnio wilgotnej, lekko kwaśnej. Najpiękniej prezentuje się w czasie ciepłego lata, w chłodniejszym i mokrym okresie traci na urodzie i gorzej kwitnie. Nie lubi też cienia, wtedy bowiem nadmiernie wydłuża swoje pędy.

Aby wejść w posiadanie tych wdzięcznych roślinek, najłatwiej jest po prostu kupić sadzonki, które są łatwo dostępne wiosną i latem w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. Można również samemu wyhodować z nasion sadzonki, które wymagają trochę zachodu, jednak dają większą satysfakcję ogrodnikom amatorom.

Nasiona wysiewa się w styczniu i lutym do skrzynek ustawionych w ciepłym pomieszczeniu. Nasionka te są drobniutkie, nie należy więc zasypywać je ziemią, a jedynie delikatnie wcisnąć w ziemię.  Pojemniki z ziemią należy przykryć szkłem lub folią, dbając o wilgotność ziemi za pomocą delikatnego zraszania. Siewki degonii należy przepikować kilka razy. Młode begonie sadzi się na miejsca stałe od połowy maja, gdy nie ma już zagrożenia ostatnich majowych przymrozków, do pierwszych dni czerwca, w rozstawie 15 do 30 cm.

statystyki odwiedzin stron internetowych