Aloes – apteka na parapecie

1

Autor Ewa | Kategoria: Na parapecie | Data: 12-01-2015

O aloesie krąży wiele opinii dotyczących pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Znajduje zastosowanie zewnętrzne jak i wewnętrzne,  dzięki czemu możemy kupić lub zrobić domowymi sposobami wszelkiego rodzaju nalewki, maści czy tez maseczki. 

Sok z aloesu na przykład leczy alergię oraz trudno gojące się rany, ponoć obniża poziom cukru, a nawet poprawia odporność. W zastosowaniu zewnętrznym pomagają w walce w schorzeniami skórnymi, takimi jak owrzodzenia, oparzenia lub łuszczyca.

Przypomniałam sobie o tej roślinie niedawno i gdy tylko miałam okazję, to zdobyłam sadzonkę aloesu i posadziłam w mieszkaniu. Rośnie sobie, póki co powoli, ale gdy się już rozrośnie, na pewno przyrządzę z niej jakąś zdrowotną miksturę, np. do picia.

Nie słyszałam, żeby aloes sprawiał kiedyś kłopoty w uprawie, sądzę więc, że nie jest wymagający. Lubi jasne, słoneczne stanowisko, zimą chłodniejsze, choć u mnie rośnie na parapecie nad kaloryferem i wygląda całkiem dobrze. Jedyny minus ciepłego zimowania jest może tylko taki, że nie zakwitnie, ponieważ do tego ponoć potrzebuje zimą ponad miesięczne przebywanie w temperaturze około 10 stopni.

Ziemię aloes woli przepuszczalną, piaszczysto-gliniastą, dlatego do zakupionej ziemi możemy dodać piasek i glinę. Z praktyki jednak wiem, że w zwyczajnej ziemi kupionej w kwiaciarni też dobrze się czuje.

Młodą roślinę należy przesadzać co rok, gdy jest nieco starsza, zmieniać warto doniczkę na większą co 2, 3 lata.

Z podlewaniem nie należy przesadzać, wystarczy podlać aloes raz w tygodniu, nie dopuszczając do przelania ziemi, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Zimą także aloes wymaga podlewania, aby nie przesuszyć bryły korzeniowej. Warto wiedzieć, że roślina ta jest wytrzymała na przesuszenie, więc zapominalscy nie muszą się martwić, gdy kolejny dzień wypadnie im z głowy czynność podlewania.

Aloes rozmnażamy przez małe odnóżki, najlepiej wiosną, choć niekoniecznie. Ukorzeniają się w piaszczystym podłożu, w ciągu 4-6 tygodni, można sadzonki w celu ukorzenienia wstawić także do pojemnika z wodą.

statystyki odwiedzin stron internetowych