Kwiaty kwitnące w czerwcu

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 29-05-2016

Planując ogród, warto sadzić takie kwiaty, które kwitną w różnych miesiącach sezonu, dzięki czemu ogród będzie kolorowy od wczesnej wiosny, po późną jesień. Niektórzy mawiają, że czerwiec to najpiękniejszy miesiąc w ogrodzie. Soczysta zieleń i przeróżne kolory kwitnących w tym miesiącu kwiatów sprawiają, że trudno się z tą teorią nie zgodzić.

Kosaciec bródkowy – bylina o szablastych liściach tworzących kępy wysokości 40-50 cm. Okazałe kwiaty o średnicy 6-8 cm, na długich pędach mogą być żółte, pomarańczowe, niebieskie lub fioletowe. Wiele odmian jest dwubarwnych. Lubi stanowisko słoneczne. Nie ma wielkich wymagań co do gleby i dobrze znosi braki wilgoci.

Łubin trwały – bardzo dekoracyjna bylina, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Osiąga wysokość 60 do 12 cm. Jego kwiaty zebrane w długie grona, kwitną w przeróżnych kolorach, dzięki czemu można tworzyć przepiękne kompozycje, sprawdzające się zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych, choć oczywiście nie tylko. łubin preferuje stanowisko słoneczne oraz żyzną, ubogą w wapń ziemię, umiarkowanie wilgotną.

Piwonia – bylina, która piękna jest nie tylko w okresie kwitnienia, a to za sprawą dekoracyjnych liści, tworzących urokliwe kępy. Roślina ta zakwita kwiatami, które pojedynczymi, półpełnymi lub pełnymi, w kolorach od bieli, przez róż, po czerwień, czasem także żółć.  Dla piwonii należy wybierać stanowiska słoneczne i ciepłe, dzięki czemu będą pięknie i obficie kwitnąć. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu piwonii, jednocześnie gwarantując jej ziemię przepuszczalną, żyzną, głęboko uprawianą. Na glebach podmokłych mogą chorować i gnić.

Liliowiec ogrodowy – znana jest z kęp stworzonych z wąskich przewieszających się liści dorastających do 0,5 –  metra oraz przepięknych liliowatych kwiatów, które występują w czerwieni, pomarańczy czy też żółci. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscu częściowo zacienionym. Najpiękniej zakwita na ziemi żyznej i wilgotnej, choć w nieco gorszych warunkach też sobie dobrze radzi. Plusem półcienistego stanowiska jest fakt, iż co prawda mniej obficie zakwitają, jednak liście wyglądają bardziej okazale.

Tawułka Arendsa – to długowieczna bylina osiągająca wysokość 60-80 cm. Posiada piękne, dekoracyjne liście, z których tworzy gęsty krzaczek. Kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany w kolorze różowym, czerwonym lub białym. Tawułka najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym, rośnie najlepiej w ziemi próchniczej, żyznej i zdecydowanie wilgotnej.

Dyptam jesionolistny, czyli gorejący krzew Mojżesza

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 20-05-2016

Dyptam to bez wątpienia piękny krzew, który warto posiadać w ogrodzie, zwłaszcza, że w Polsce występuje w naturalnych warunkach bardzo rzadko i jest zagrożony całkowitym wyginięciem, dlatego też został wpisany do „Polskiej czerwonej księgi roślin”. Jednak decydując się na dyptam w ogrodzie należy zachować pewną ostrożność, pamiętając o tym, że może on być niebezpieczny.

W czym tkwi niebezpieczeństwo? Roślina ta wydziela zwłaszcza w czasie słonecznej gorącej pogody wiele łatwopalnych olejków eterycznych o intensywnym cytrynowym zapachu. W kontakcie ze skórą mogą one powodować alergiczne reakcje typu swędzenie, pieczenie czy wysypka, a nawet pęcherze niczym po oparzeniu. Zapewne dlatego dyptam doczekał się nazwy gorejącego krzewu Mojżesza. Oczywiście nie zawsze roślina ta jest niebezpieczna, część ogrodników nie uskarża się na takie dolegliwości. Jednak posiadając już dyptam w ogrodzie, warto profilaktycznie omijać go w czasie upałów.

A teraz przejdźmy do jego niewątpliwych zalet. Jest to długowieczna, mrozoodporna bylina o niewątpliwym uroku. Dorastająca nawet do metra wysokości roślina posiada na sztywnych, wyprostowanych pędach dekoracyjne liście przypominające jesion, stąd nazwa „dyptam jesionolistny”.

Z czasem rozrasta się w zwarte kępy. Warto wiedzieć, że roślina ta nie lubi przesadzania, jeśli więc jest to konieczne, trzeba robić to ostrożnie, wykopując kępę z dużą bryłą korzeniową, gdzie system korzeniowy choć jest raczej płytki, to jednak jest bardzo rozbudowany.

W maju pojawiają się na niej duże, groniaste kwiatostany z pięciopłatkowymi kwiatami w kolorze czerwonym, białym lub różowym, z ciemnymi żyłkami. Po przekwitnięciu kwiatów na dyptamie pokazują się torebki owocowe z kulistymi czarnymi nasionkami, które po wyschnięciu i pęknięciu torebki rozsiewają się na znaczną odległość.

Dyptam nie jest rośliną wymagającą. Rośnie w przeciętnej glebie, najlepiej jednak, aby była przepuszczalna, piaszczysta, gliniasta, o odczynie lekko zasadowym. Roślina ta czuje się najlepiej na stanowisku słonecznym. Mimo, że radzi sobie nieźle w suchym okresie, warto go podlewać regularnie, dzięki czemu będzie w okresie kwitnienia dłużej cieszył widokiem kwiatów, które będą większe i liczniejsze.

Dostojna liatra kłosowa

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 15-05-2016

Liatra kłosowa, to bez wątpienia wyjątkowa ozdoba ogrodu. Przepięknie i długo kwitnie, zachwycając fioletowymi lub białymi kłosami, wyrastającymi z zielonych kęp. Zimuje w gruncie, a następnej wiosny ponownie wyrasta, rozrastając się ładnie i wypuszczając jeszcze więcej kwiatów. O wyjątkowości liatry świadczy sposób kwitnięcia – na kwiatostanie w kształcie kłosa pojawiają się igiełkowate kwiatuszki, rozwijając się od góry w dół.

Czy jest rośliną wymagającą? Dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne, długie okresy suszy, a także niskie temperatury. Jednak to czego wymaga, to zdecydowanie słonecznego, ciepłego stanowiska – wtedy najładniej rośnie i obficie kwitnie. Należy zapewnić jej żyzną, zdrenowaną ziemię, która nie powinna być zbyt mokra. W wypadku, gdy liatra będzie zmuszona rosnąć w stojącej wodzie, jej korzenie szybko zgniją. Warto też pamiętać o nawożeniu rośliny wiosną. Litra może być uprawiana nie tylko na rabatach, ale także w donicach, po warunkiem że będą duże i głębokie.

Liatrę można rozmnażać bądź za pomocą bulw, bądź dzięki nasionom. Nasiona wysiewamy wiosną, płytko w ziemi do inspektu. Liatra uzyskana z nasion zakwita dopiero po trzech latach. Rozmnażanie przez bulwy polega na pobraniu ich z systemu korzeniowego dojrzałej rośliny. Bulwy te sadzimy w grupach około 5 sztuk, w odstępach około 20-30 centymetrowych, na głębokości około 10 centymetrów.

Jeśli decydujemy się na posadzenie kupnych bulw, nie przejmujmy się tym, że są przesuszone – takie właśnie mają być. Wybierajmy, jeśli jest taka możliwość, bulwy bardziej dorodne,gdyż z nich są większe szanse na osiągnięcie rośliny obficie kwitnącej już pierwszego lata.

Gdy zauważymy, że nasze liatry mają coraz słabsze kwiatowe kłosy kwiatowe, powinniśmy kępy rośliny przesadzić na inne miejsce, a korzystając z okazji, możemy kępy podzielić na mniejsze.

Liatra nie jest rośliną ekspansywną, tworzy ładne zwarte kępy, doskonale nadaje się więc do małych ogrodów. Pięknie komponuje się z innymi bylinami, na przykład z pysznogłówką, lawendą czy też z różami.

 

 

Niewymagający, uroczy bodziszek

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 10-05-2016

Jeśli szukamy trwałej, niewymagającej byliny, która pięknie się rozrośnie w naszym ogrodzie, spójrzmy łaskawym okiem na bodziszki. Posiadają dekoracyjne liście, uroczo kwitną i posiadają wiele odmian, dzięki którym możemy tworzyć ciekawe kompozycje w ogrodzie.

Bodziszki niczym żurawie – spiczaste owoce jakie pokazują się po przekwitnięciu kwiatków, przypominają wzniesiony dziób żurawia, dlatego zapewne łacińska rośliny nazwa pochodzi  od greckiego słowa geranos, czyli „żuraw”, natomiast  angielska nazwa bodziszka to  cranesbill, czyli „żurawi dziób”.

Na świecie rośnie ponad 400 odmian bodziszka. Można je znaleźć dziko rosnące w Europie, Azji, a także w Ameryce. W Polsce oczywiście też rosną w naturalnych warunkach bodziszki, a wśród nich na przykład łąkowy, leśny, żałobny czy czerwony. W naszych ogrodach najpopularniejsze odmiany to:

  • wspaniały – dorastający do około 60 cm wysokości, tworzący luźne kępy dużych, klapowanych liści, posiadający duże, fioletowoniebieskie kwiaty z wyraźnymi żyłkami na płatkach,
  • żałobny  – wysoki, osiągający wysokość 70 cm, tworzy gęste kępy o powcinanych, dużych liściach, zakwita późną wiosną ciemnofioletowymi, dość małymi kwiatami o wywiniętych na zewnątrz płatkach
  • czerwony – wyrastający na wysokość 40–50 cm, układa się w luźne kępy, w których znajdują się mocno powycinane, dłoniaste, delikatne liście, kwitnie osadzonymi na długich szypułkach kwiatami w kolorze ciemnoróżowym
  • korzeniasty– tworzący gęste kępy o wysokości do 30 cm, o liściach omszonych, klapowatych, dużych, prawie okrągłych liściach, kwitnący wiosną raczej dużymi kwiatami w ciemnoróżowym kolorze
  • łąkowy – osiąga wysokość 50–70 cm, posiada duże, mocno powycinane liście, kwitnie w kolorze niebiesko-fioletowym
  • himalajski – wyrasta do 30–40 cm wysokości, posiada słabo omszone liście, mocno powycinane, zakwita na początku lata dużymi, niebieskofioletowymi kwiatami z ciemnymi żyłkami

W związku z tym, że bodziszków jest wiele i posiadają one różne cechy, należy wybierać odpowiednie odmiany do naszych potrzeb. Z odmian mniej ekspansywnych można tworzyć piękne kompozycje kwiatowe, a te bardziej ekspansywne można wykorzystać do zadarniania dużych fragmentów ogrodu. Odmiany dobrze czujące się również w półcieniu świetnie sprawdzą się pod drzewami, gdzie nie wszystkie rośliny dobrze się czują. W bodziszków można także tworzyć obwódki, uzupełniać nimi skalniaki, obsadzać skarpy. Najpiękniej prezentują się w naturalistycznych ogródkach, a także tych w stylu rustykalnym i angielskim, a także na kwietnych łąkach.

Bodziszki są trwałymi roślinami, łatwymi w uprawie, dostosowującymi się do warunków panujących w ogrodzie. Dobrze znoszą suszę, nie potrzebują żyznej ziemi, lubią niezbyt ciężką glebę. Dobrze rosną w słońcu, ale akceptują też półcień.

Jeśli chcemy rozmnożyć te byliny, możemy co dwa, trzy lata wiosną podzielić rozrośnięte kępy, sadząc je początkowo do donic. Możemy również wysiewać nasiona, które zbieramy latem w czasie, gdy nasienne torebki osiągną brązowy kolor, a siejemy je jesienią do doniczek, które następnie zakopujemy w ziemi, pozostawiając je do wiosny.
statystyki odwiedzin stron internetowych