Trzemielina oskrzydlona – trochę czerwieni w ogrodzie

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 30-04-2016

W ogrodach często szukamy kolorów, projektując swój mały zielony świat, czasem chcemy, aby owa zieleń nie była kolorem dominującym. Doskonałym rozwiązaniem jest obsadzanie ogrodu krzewami, które przebarwiają się na przykład na czerwono. Mogą to być pojedyncze egzemplarze pięknie wyeksponowane na tle zieleni, można też tworzyć kolorowy gęsty żywopłot lub obwódkę w purpurowych barwach. Doskonale do tego nadaje się trzmielina oskrzydlona.

Jest to krewniaczka trzmieliny Fortune’a, która jest niższa i płożąca najczęściej. Trzmielina oskrzydlona natomiast to rozłożysty krzew o mocno rozgałęzionych, sztywnych pędach w kolorze brązowym lub zielonkawym. Krzew ten, pochodzący z Azji, rośnie dość wolno i osiąga wysokość od 0,6 do 3 metrów, w zależności od odmiany.

Ma on wiele walorów, dla których warto go mieć w swoim ogrodzie. Przepięknie przebarwia się wczesną jesienią zmieniając kolor liści z zielonych na purpurowe, a dodatkowo posiada wyjątkowe pędy, szczególnie pięknie prezentujące się w stanie bezlistnym, których powierzchnia posiada wąskie, listewkowate, podłużne, korowate narośla, podobne do skrzydełek, które znalazły swoje odzwierciedlenie w nazwie gatunkowej krzewu.

Trzmielina kwitnie w maju, wydając w drobne kremowe lub zielonkawo-białe kwiaty, które może nie są wielką atrakcją krzewu, jednak warto poczekać aż pokażą się w ich miejscu jesienne owoce. Początkowo zamknięte w różowych torebkach zwisających na krótkich ogonkach, z czasem po ich otwarciu pokazują się, zachwycając swoim pomarańczowym kolorem. Kuszą swoim wyglądem i smakiem ptaki, dla których są smacznym uzupełnieniem jesiennej diety. Niestety dla ludzi są one trujące, jak i cała reszta rośliny, która posiada glikozydy mające negatywny wpływ na pracę serca.

Trzmielina oskrzydlona nie ma większych wymagań uprawowych, chociaż najlepiej rośnie i najpiękniej się wybarwia w miejscach słonecznych lub tylko lekko zacienionych. Preferuje także żyzne, dość wilgotne, próchnicze podłoża o obojętnym odczynie pH, ale urośnie również na większości typowych gleb ogrodowych. Jest rośliną odporną na niskie temperatury, a więc nie wymaga zimowego okrycia. Dobrze też radzi sobie z przejściową suszą oraz z zanieczyszczonym, miejskim powietrzem.

Krzew ten posiada ładny, zwarty pokrój, nie wymaga więc cięcia, aczkolwiek toleruje je bez problemu, rozkrzewiając się dzięki niemu ładnie. Dlatego też trzmielinę można zastosować przy zakładaniu niskich żywopłotów. Warto pamiętać o tym, że niekorzystnym jest cięcie krzewu wczesną wiosną, warto z tą czynnością poczekać do późnej wiosny lub późnego lata.

Niestety zdarza się, że trzmielinę lubią odwiedzać także mszyce i przędziorki. W takim przypadku trzeba sięgać po odpowiednie preparaty zwalczające te szkodniki.

Trzmielina oskrzydlona nie wymaga przycinania, gdyż rośnie wolno i posiada ładny, zwarty pokrój, jednak na zabieg reaguje bardzo dobrze i ładnie się po nim zagęszcza (może być nawet sadzona w formie niewysokich, formowanych żywopłotów). Należy tylko pamiętać, aby pędów nie przycinać wczesną wiosną, inne terminy są natomiast jak najbardziej wskazane (najlepiej jeśli jest to koniec wiosny lub późne lato).

Krzew ten nie jest wymagający, posiadając płytki i gęsty system korzeniowy, dobrze rośnie w każdej przepuszczalnej glebie, pod warunkiem, że nie jest zbyt sucha. Należy pamiętać o podlewaniu trzmieliny, dzięki czemu nie zrzuci liści, zanim przebarwią się na czerwony kolor. Ważne również, aby roślina ta rosła na słonecznym stanowisku, dzięki czemu doczekamy się jego czerwonej jesiennej wersji.

43. Wiosenna Wystawa Ogrodnictwa w Krakowie

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 25-04-2016

43. Wiosenna Wystawa Ogrodnictwa. organizowana na terenie Centrum Targowego Chemobudowa – Kraków S.A. odbędzie się w tym roku w dniach 6 – 8 maja 2016r. Impreza ta jest uznawana za największą w branży wśród organizowanych na terenach Polski Południowej.

W Wystawie bierze udział ponad 100 wystawców z terenu całej Polski, którzy w swojej ofercie posiadają rośliny ozdobne, nasiona, nawozy, sprzęt ogrodniczy, elementy wyposażenia ogrodów, środki ochrony roślin, materiał sadowniczy i szkółkarski, wśród wystawców są też przedstawiciele firm zajmujących się projektowaniem terenów zielonych oraz wydawnictw branżowych. W czasie Wystawy zwiedzający będą mogli zrobić zakupy w czasie kiermaszu zaopatrując się we wszystko, co jest przydatne w ogrodzie lub na balkonie, będą tez mogli skorzystać z porad specjalistów dotyczących pielęgnacji ogrodu.

Organizatorzy zapraszają również na imprezy towarzyszące, czyli: Małopolską Wystawę Storczyków oraz Wystawę Florystyczną – Wiosna i Ekologia organizowaną przez Klub Florystyczny Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie.

Program 43. Wiosennej Wystawy Ogrodnictwa w Krakowie:

Piątek 6 maja

10.00 – 18.00      Ekspozycja otwarta dla publiczności.

11.00 – 17.00       Porady dotyczące hodowli storczyków- paw. A  stoisko nr 7a

11.00 – 17.00       Porady dotyczące uprawy roślin  – Towarzystwo Ogrodnicze – paw. A  stoisko nr 6

13.00                    Olejki na każdy dzień- praktyczne zastosowanie- sala konferencyjna pawilon A

15.00                     ABC olejków eterycznych – Joy International – sala konferencyjna pawilon A

12.00,14.00,16.00 Warsztaty o uprawie i przesadzaniu storczyków- mgr inż. ogrodnictwa Piotr Papuga

Sobota 7 maja

09.00 -18.00        Ekspozycja otwarta dla publiczności

10.00 – 17.00       Porady dotyczące hodowli storczyków – Klub Orchidea – stoisko nr 7a paw A

10.00 – 17.00       Porady dotyczące uprawy roślin,   Konkurs z nagrodami „Co wyrośnie z tego nasionka” – stoisko nr 6  paw A

11.00                      Wyrównanie problemów emocjalnych i energii czakr z olejkami eterycznymi  – sala konferencyjna pawilon A

12.00                  Produkty JUST – pomoc przy schorzeniach układu mięśniowo-kostnego”

13.00                    Ningxia Red-Dlaczego? – Akademia Żywej Energii Young Living – sala konferencyjna pawilon A

14.00                  laminine- odmładza i regeneruje- LIFEPHARM – sala konferencyjna  pawilon A

12.00,14.00,16.00 Warsztaty o uprawie i przesadzaniu storczyków- mgr inż. ogrodnictwa Piotr Papuga

Niedziela 8 maja

09.00 – 18.00      Ekspozycja otwarta dla publiczności

10.00 – 17.00       Porady dotyczące hodowli storczyków – Klub Orchidea – stoisko nr 8 paw A

10.00 – 17.00       Porady dotyczące uprawy roślin, Konkurs z nagrodami „Co wyrośnie z tego nasionka”  – stoisko nr 6 paw A

13.00                         Bio Feedback- Zyto- Akademia Żywej Energii Young Living- sala konferencyjna pawilon A

12.00,14.00,16.00 Warsztaty o uprawie i przesadzaniu storczyków – mgr inż. ogrodnictwa Piotr Papuga.

18.00                       Zakończenie

Impreza odbędzie się w Centrum Targowym Chemobudowa Kraków S.A. w Krakowie przy ulicy Klimeckiego 14.

Bilet wstępu kosztuje 5 pln.

 

Oliwnik wielokwiatowy

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 15-04-2016

Prawie w każdym ogrodzie znajdziemy krzew bzu, krzewuszkę, ligustr, forsycję czy też berberys. Ale w niewielu ogródkach można podziwiać krzew oliwnika wielkokwiatowego. A szkoda, bo to wdzięczna, łatwa w uprawie i dekoracyjna roślina, o jadalnych owocach, którą warto posiadać w swojej kolekcji.

Bezcierniowy krzew pochodzący z Japonii osiąga w naszych warunkach klimatycznych wysokość 2 do 3 metrów, tworząc rozłożystą, ażurową koronę o słabo rozgałęzionych pędach. Ta odmiana oliwnika charakteryzuje się interesującym zabarwieniem – wiosną wytwarza młode pędy, pączki liści oraz ich ogonki w kolorze brązowym. Latem wykształcone już długie, lancetowate liście o zaostrzonych wierzchołkach także posiadają ciekawą barwę – z wierzchu przybierając matowy kolor ciemnej zieleni, a od spodu kolor srebrny, złamany brązowymi punkcikami.

Na przełomie maja i kwietnia pojawiają się na krzewie intensywnie pachnące, bladożółte lub kremowe kwiaty bez płatków, w kształcie kielicha.

Latem pojawiają się podłużne owoce około 1,5 cm, w kolorze czerwono-bordowym, białymi kropkami i jedną pestką w środku. Owoce te są mięsiste, o smacznym, słodko-kwaśnym smaku, przypominającym porzeczkę. W swoim składzie posiadają A, E i C. Osiągając we wrześniu dojrzałość zbiorczą, nie utrzymują się długo na krzewie. Owoce te są wykorzystywane do przyrządzania przetworów czy też nalewek, można je też oczywiście spożywać na surowo.

Jest to krzew miododajny, chętnie odwiedzany przez owady zapylające, oliwnik jest też lubiany przez ptaki, które chętnie zjadają jego owoce.

Zaletą oliwnika jest fakt, że nie ma zbytnich wymagań. Rośnie na słabych glebach, lubi lekkie, piaszczyste podłoże.  Zbyt żyzne gleby nie są wręcz zalecane, ponieważ wtedy pędy krzewu słabo drewnieją, a przez to mogą być podatne na przemarzanie. Co ciekawe, oliwnik symbiozie z bakteriami użyźnia ziemię, w której rośnie azotem.

Oliwnik jest odporny na suszę, toleruje gorące i suche powietrze, a także zanieczyszczenie powietrza. Ważne, aby krzew ten rósł na stanowisku słonecznym, ponieważ jest rośliną wybitnie światłolubną.

Krzew ten rośnie szybko, a przy tym dobrze znosi przycinanie. Można więc wykorzystywać go do tworzenia żywopłotów. Można obsadzać nim nieużytki, można też sadzić pojedynczo, eksponując jego urodę na tle trawnika lub innych krzewów o odmiennym kontrastowym zabarwieniu.   

 

Czosnek niedźwiedzi – na zdrowie!

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 07-04-2016

Czosnek niedźwiedzi – ot, kępka liści, czasem przyozdobiona subtelnymi kwiatuszkami. Może zdobić nasze ogrody, znajdując miejsce w jego zacienionych zakamarkach. Jednak prócz walorów estetycznych warto uprawiać go w ogrodzie również, a może przede wszystkim dlatego, że posiada cenne właściwości lecznicze, które odkryli nasi przodkowie dawno temu.

Czosnek niedźwiedzi, znany też jako cebula czarownic czy też czosnek cygański, porasta zacienione, wilgotne lasy kaukaskie i europejskie, w tym także w Polsce, gdzie są objęte częściową ochroną. Z biało-żółtych podłużnych cebulek wyrastają łodyżki z których rozwijają się lancetowate liście, dorastające do 50 cm. W maju pojawiają się delikatne, białe, baldachopodobne kwiatostany.

Jeśli chcemy, aby i w naszym ogródku pojawiały się te urocze, mrozoodporne kępki o czosnkowym zapachu i wspaniałych właściwościach prozdrowotnych, cebule czosnku niedźwiedziego powinniśmy sadzić między wrześniem a październikiem, na głębokości około 7 cm, w odstępach 10-centymetrowych. Zapewnijmy cebulkom żyzną, przepuszczalną ziemię, najlepiej w zacienionym miejscu, w jakim rośnie w naturalnych warunkach, na przykład pod konarami drzew, gdzie rzadko które rośliny dobrze się czują. Potem już tylko zadbajmy o to, aby czosnek nie rósł w towarzystwie chwastów oraz nawadniajmy glebę w suche dni, pamiętając jednocześnie o tym, że w podmokłej jego cebulki niestety zaczną gnić.

A teraz trochę o właściwościach czosnku niedźwiedziego. Skąd jego nazwa? Przyczynili się być może do niej Germanie, którzy wiele pokoleń temu odkryli ponoć, że niedźwiedzie budzący się z zimowego snu, wyszukiwały zielone liście czosnku, chętnie go zjadając, jako pierwszy wiosenny, dający moc posiłek. I wtedy właśnie ludzie zrozumieli, że roślina, która daje moc futrzakom, musi też dawać moc człowiekowi.

 

W przeciwieństwie do tradycyjnego czosnku, którego główka składa się z kilku cebulek zwanych ząbkami, które mamy w zwyczaju spożywać, czosnek niedźwiedzi nie wytwarza jadalnej cebuli podziemnej, a częścią rośliny nadającą się dla nas do spożycia są liście, w których kryje się mnóstwo witamin i mikroelementów. Są tam m.in. fosfor, potas, cynk, żelazo, siarka, allicynę, adenozynę, saponiny, flawonoidy oraz witaminy B1 i C.  Spożywanie czosnku niedźwiedziego zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory, występowania miażdżycy, a w konsekwencji zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego, zapobiega wirusowym infekcjom, wspomagając zwłaszcza leczenie chorób układu oddechowego, a także pokarmowego, ponadto zapobiega wzdęciom, wspomaga trawienie pokarmów, posiada też działąnie odtruwające.

statystyki odwiedzin stron internetowych