Pigwowiec – praktyczny, ozdobny i smaczny

1

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 22-03-2016

Pigwowiec to krzew, którego nie powinno zabraknąć w żadnym ogródku. Warto wygospodarować chociaż trochę miejsca, aby go posadzić. Można potraktować go jako ozdobę, można nastawić się na jego uprawę ze względu na owoce, można też wykorzystać go jako zasieki przed intruzami.

Warto na początku zaznaczyć, że pigwowiec to nie to samo, co pigwa. Pigwa mianowicie jest drzewem, które w dogodnych warunkach dorasta nawet do 8 metrów. W naszym klimacie przyjmuje raczej formę krzewu osiągając 3 metry wysokości. Rodzi duże owoce, kształtem i wielkością podobne do gruszek lub w wypadku niektórych odmian – jabłek. Aromatyczne, o skórce lekko woskowatej i lepiącej. Gdy osiągną dojrzałość, nie są zbyt twarde.

Pigwowiec natomiast to zdecydowanie krzew, w zależności od odmian osiągający wysokość od 1 – 3 metra. Posiada liście mniejsze od pigwy i cierniste gałązki, dzięki czemu krzewy te można wykorzystywać jako żywopłoty, chroniące przed niepożądanymi gośćmi w ogrodzie. Pigwowiec rodzi owoce znacznie mniejsze od pigwy, okrągłe i twarde, o gładkiej skórce. Są bardziej aromatyczne i kwaskowate od pigwy, posiadają tez więcej pektyn, co jest zaletą w wypadku przygotowywania przetworów, do owoce pigwowca świetnie się nadają.

Pigwowiec zachwyca swoim wyglądem wiosną, kiedy to jego gałązki obsypane są kwieciem w kolorze czerwonym, pomarańczowym, różowym a czasem i białym. Wygląda wtedy bajecznie, z daleka przykuwając uwagę. Można wtedy ściąć niektóre gałązki (jeśli chce się zrezygnować z owoców) i wstawić do wazonu.

Latem pojawiają się pomarańczowe owoce pigwowca, które dojrzewają późną jesienią. One również stanowią ozdobę krzewu, ale oczywiście są jadalne i choć nie nadają się do bezpośredniego spożycia, to można z powodzeniem wykorzystywać je w kuchni czy to w postaci konfitur czy też nalewek.

Pigwowce uprawiane w Polsce generalnie dzieli się na trzy gatunki, różniące się wysokością, one zaś posiadają różne odmiany, różniące się barwą kwiatów czy też pokrojem. Pierwszy to pigwowiec okazały o wysokości 2–3 m, piłkowanych na brzegach, szerokich, zielonych liściach i dość duże. Kwitnie zazwyczaj w kolorze ciemnoczerwonym na przełomie kwietnia i maja, rodzi owoce żółte, lekko wydłużone, kuliste i aromatyczne. Drugi gatunek to pigwowiec japoński  dorastający jedynie do 1–1,5 m wysokości i bardziej rozłożysty niż pigwowiec okazały. Ma też znacznie mniejsze liście, prawie okrągłe. Zazwyczaj pomarańczowe kwiaty pojawiają się, zanim gałązki wypuszczą pierwsze liście – na przełomie kwietnia i maja. Późną jesienią rodzi okrągłe owoce o żółtej barwie i wyjątkowym aromacie. Trzeci gatunek, będący krzyżówką japońskiego i okazałego, to pigwowiec pośredni. Dorasta do 1 – 1,5 metra wysokości. Posiada wiele odmian, dzięki czemu może kwitnąć w różnych kolorach, np. w białym, różowym czy tez czerwonym.

Pigwowce są krzewami łatwymi w uprawie, odpornymi na mróz i choroby dobrze też znoszą cięcie, choć jeśli zależy nam na przepięknym wiosennych kwiatach oraz jesiennym owocowaniu, to powinniśmy z cięcia zrezygnować, ponieważ kwiaty pokazują się dopiero na pędach kilkuletnich. Pigwowiec najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, w glebie umiarkowanie żyznej, przepuszczalnej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Aby zapewnić pigwowcom owocowanie, warto posadzić przynajmniej dwa krzewy w ogrodzie, z różnych gatunków, ponieważ pigwowce są mniej lub bardziej obcopylne.

X Międzynarodowe Targi Ogrodnicze Twój Ogród 2016 – Bielsko-Biała

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 17-03-2016

Już po raz dziesiąty odbędą się Międzynarodowe Targi Ogrodnicze Twój Ogród w Bielsku-Białej. W tym roku będzie można uczestniczyć w tej imprezie, uchodzącej za największą tego typu na Śląsku, w dniach 22 – 24 kwietnia 2016.

Dla zwiedzających osób jest to doskonała okazja, aby zapoznać się z ofertą ogrodniczą i wzbogacić swoje ogrody o byliny, rośliny rabatowe, drzewa i krzewy owocowe, zioła, a także o rośliny pokojowe czy też egzotyczne ciekawostki w doniczkach. Swoją ofertę przedstawią też projektanci i wykonawcy, prezentując m.in. wędzarnie, piece opalane drewnem, nawierzchnie, grille ogrodowe, kamień ozdobny oraz różne podłoża ogrodnicze.

Imprezą towarzyszącą będzie też III Festiwal Grilli połączony z otwarciem sezonu grillowania i kociołkowania na Podbeskidziu.

Program imprezy:

24 kwietnia (piątek) 10:00 – 17:00

 • 12:00 – oficjalne otwarcie Targów oraz sezonu grillowania i kociołkowania na Podbeskidziu
 • 12:30 – pokaz układania nawierzchni z bruku oraz kamienia
 • 09:00 – 16:00 – prezentacja szkoły oraz osiągnięć w ramach dnia otwartego

25 kwietnia (sobota) 8:00 – 17:00

 • 9:00, 12:30 – pokaz układania nawierzchni z bruku oraz kamienia
 • 9:30, 13:00 – Prezentacja produktów z pożytecznymi mikroorganizmami dla ogrodu i człowieka
 • 10:00, 12:00, 14:00 – pokazy florystyczne – Bukiety wiosną zakręcone
 • 10:30, 14:30 – pokaz cięcia i formowania drzew i krzewów
 • 10:45, 14:45 – zwiedzanie z przewodnikiem ogrodów pokazowych, Szkolnego Parku Dendrologicznego oraz produkcji na warsztatach szkolnych
 • 11:00 – Konkurs kulinarny „Wiosenne danie z kociołka” – Stowarzyszenie Beskidzkie Smaki
 • 11:30, 13:30 – Prelekcja „Uratuj swój kraj – zacznij hodować pszczołę, która nie żądli” – dr Jacek Proszyk
 • 12:00, 16:00 – nauka szczepienia i okulizacji roślin

26 kwietnia (niedziela) 10:00 – 17:00

 • 11:00, 14:00 – zwiedzanie z przewodnikiem ogrodów pokazowych, Szkolnego Parku Dendrologicznego oraz produkcji na warsztatach szkolnych

Impreza odbędzie się na terenie Zespołu Szkół Ogrodniczych im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej przy ulicy Akademii Umiejętności 1. Wstęp na Targi: 2 zł bilet rodzinny, 4 zł (do 4 osób), dla uczniów w pierwszy dzień Targów wstęp wolny.

Letnie odmiany jabłoni

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 12-03-2016

W ogrodach dużych i małych chętnie widzimy jabłonie. Wiosną przepięknie zakwitają, aby potem wydać smaczne owoce. Kiedy owocują? Zależy od odmian. Najwięcej jest tych, które rodzą owoce o zbiorczej gotowości późną jesienią. Długo więc musimy czekać w sezonie, aby cieszyć się smakiem owoców.

Plusem późnych odmian jest jednak fakt, że też często nadają się one do bardzo długiego przechowywania i konsumpcji przez całą jesień a nawet zimę. Jeśli jednak chcemy konsumować w pełni dojrzałe, aromatyczne jabłka już latem, zdecydujmy się na letnie odmiany jabłoni.

Jabłoń James Grive

Ponadstuletnia odmiana, znana, bardzo popularna, rośnie dość wolno, jednak owocuje obficie i corocznie. Dorasta na wysokość 2 do 4 metrów, tworząc średnio zagęszczoną, kulistą koronę. Jest odporna na choroby (za wyjątkiem zarazy ogniowej) i na mróz. Odmiana ta wcześnie wchodzi w okres owocowania, rodząc owoce średniej wielkości, kulisto-stożkowate, o barwie zielonożółtej, z małym, różowoczerwonym rumieńcem. Skórka owoców gładka, średniej grubości. Miąższ owoców tej odmiany jest biało-kremowy,  soczysty, kruchy, słodko-kwaskowaty, smaczny.  Owoce dojrzałość zbiorczą osiągają w sierpniu.

Jabłóń Piros

Niemiecka odmiana uprawiana od 30 lat. Początkowo rośnie średnio silnie, później słabo, tworząc luźną i rozłożystą  koronę. Piros wykazuje małą wytrzymałość na mróz, za to dużą na choroby, z wyjątkiem zarazy ogniowej. W okres owocowania wchodzi wcześnie, owocuje umiarkowanie obficie, jednak regularnie. Rodzi owoce średniej wielkości i duże, regularne, kulisto-stożkowate, o skórce grubej, mocnej, gruba, suchej, o barwie zielonożółtej, pokrytej na dużej powierzchni intensywnie czerwonym, paskowanym rumieńcem. Miąższ Pirosa jest kremowy, średnioziarnisty, bardzo soczysty,  orzeźwiający, aromatyczny, smaczny. Dojrzałość zbiorczą osiąga w pierwszej połowie sierpnia, wymagając kilkukrotnego zbioru.

Jabłoń Oliwka Żółta vel Papierówka

Znana wszystkim Papierówka osiąga wysokość 3-5 metrów, tworząc koronę szerokostożkową. Wytrzymała na mróz. Na stanowisku wilgotnym może być atakowana przez raka drzew owocowych, jest też wrażliwa na parcha. Jej owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w lipcu, pojawiają się na drzewie obficie, choć raczej przemiennie. Dzięki przerzedzaniu zawiązków można ograniczyć skłonności drzewa do owocowania przemiennego. Są średniej wielkości, lekko stożkowate, z cienką, delikatną, suchą, jasnozieloną skórką, a potem prawie białą. Soczyste, kwaskowate, orzeźwiające, smaczne i aromatyczne, o białozielonkawym miąższu.

Jabłoń Discovery

Odmiana angielska, rośnie początkowo słabo, tworząc wzniesioną, rozłożystą koronę. Jest wytrzymała na mróz i odporna na choroby grzybowe. W okres owocowania wchodzi wcześnie, obficie i regularnie, corocznie, rodząc w drugiej połowie sierpnia średniej wielkości kulistospłaszczone i spłaszczone owoce. Skórka owoców posiada zabarwienie jasnozielonożółte i żywoczerwony rumieniec, a miąższ kremowobiały, ścisły i soczysty. Discovery to jabłko słodkie i smaczne, nadające się do konsumpcji tuż po zbiorze.

VIII Wystawa Tulipanów – Warszawa

1

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 06-03-2016

W Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędzie się w dniach 12 i 13 marca 2016 roku VIII Wystawa Tulipanów. Impreza ta jest pięknym otwarciem sezonu wiosennego, który ogrodnikom bez wątpienia kojarzy się z królem wiosny – tulipanem.

Organizatorzy, czyli Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych w Skierniewicach przygotowali szereg atrakcji dla zwiedzających, którzy będą mogli przez dwa dni uczestniczyć w tej imprezie, w godzinach od 10:00 do 18:00.

Oprócz wystawy prawie stu odmian tulipanów wyprodukowanych w polskich gospodarstwach będzie można także dokonać zakupów w trakcie kiermaszu kwiatowo-cebulowego oraz na stanowisku z wydawnictwami ogrodniczymi.

Imprezy towarzyszące:

Sobota:

 • godz. 10.30–11.30: Spacer po wystawie (tłumaczony na język migowy) – Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie, na zapisy
 • godz. 12.00–13.00: Pokaz florystyczny (tłumaczony na język migowy) – Karolina Ładyżyńska-Skrzypek (mistrz florystyki, sędzia międzynarodowy sztuki florystycznej FLORINT)
 • godz. 13.10–13.30: Pokaz florystyczny (tłumaczony na język migowy) – Magdalena Birula-Białynicka (mistrz florystyki, sędzia międzynarodowy sztuki florystycznej FLORINT) i szkoła florystyczna Kwitnące Horyzonty
 • godz. 14.00–15.30: Otwarte warsztaty przyrodnicze dla dzieci „Podróże z tulipanem” (tłumaczone na język migowy) – Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie,
 • godz. 16.00–17.00: Spacer po wystawie (tłumaczony na język migowy) – Dział Edukacji Muzeum Pałacu  w Wilanowie, na zapisy

Niedziela:

 • godz. 10.30–11.30: Spacer po wystawie (z audiodeskrypcją) – Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie,  na zapisy
 • godz. 12.00–12.45: Prelekcja „Tulipany w parkach i ogrodach” – Dariusz Sochacki, Katedra Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie, Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych
 • godz. 13.00–13.45: Prelekcja pt. „Metody pędzenia tulipanów na kwiat cięty” – Jadwiga Treder, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych
 • godz. 14.00–15.30: Otwarte warsztaty przyrodnicze dla dzieci „Podróże z tulipanem” – Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie
 • godz. 16.00–17.00: Spacer po wystawie (z audiodeskrypcją) – Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie,  na zapisy

Więcej o imprezie na stronie Organizatora.

statystyki odwiedzin stron internetowych