Begonia bulwiasta – sadzimy bulwy

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 25-02-2016

Przełom lutego i marca to doskonały czas, aby pomyśleć o begoniach bulwiastych. Są to przepiękne letnie rośliny, zachwycające gamą barw i kształtów, dlatego tak chętnie zdobimy nimi balkony i tarasy. 

Jeśli chcemy samodzielnie je wyhodować, to już teraz powinniśmy zaopatrzyć się w bulwy wybranych odmian lub sięgnąć po własną kolekcję, którą przechowywaliśmy przez zimę i posadzić do donic. Dzięki temu wiosną, gdy przeminą ostatnie przymrozki, będziemy mogli posadzić młode begonie na miejsce stałe i już niebawem cieszyć się pięknem kolorowych kwiatów, które nieprzerwanie zakwitają aż do późnej jesieni.

Bulwy begonii umieszczamy mniej więcej pod koniec lutego w glebie na głębokości około 2- 3 do cm, koniecznie oczkiem skierowanym ku górze. Donice lub skrzynki z bulwami utrzymujemy w temperaturze około 18 – 20 stopni, w jasnym pomieszczeniu. Pamiętamy o podlewaniu gleby. Po około 15 – 20 dniach pojawiają się pierwsze pędy i pięknie rozrasta się młoda begonia. Na miejsce stałe, na rabaty, przesadzamy sadzonki wraz z nienaruszoną bryłą korzeniową w drugiej połowie maja. Podobnie w tym czasie wystawiamy pojemniki z begoniami na balkony czy tarasy.

Atutem begonii bulwiastej jest jej tolerancja stanowisk półcienistych a nawet cienistych, tak więc są świetną opcją w wypadku wymagających balkonów północnych, w których nie każde kwiaty się sprawdzają.

Do dyspozycji mamy ogromny wybór begonii, które posiadają kwiaty zarówno pojedyncze, półpełne jak i pełne, a ich wspaniałe letnie kolory zaczynają się od bieli, przez żółć i pomarańcz, po róż, czerwień i purpurę. Odmiany różnią się także wysokością, dzięki czemu możemy podzielić je na: wysokie dorastające do 60 cm, o bardzo dużych kwiatach i grubych łodygach, średnio wysokie oscylujące pomiędzy 30 a 40 cm, z kwiatami dużymi, niskie, które dorastają do 25 cm i wydają drobne kwiatki w dużych ilościach oraz zwisające, w których pędy zdobione mnóstwem drobnych kwiatków swobodnie zwisają.

Begonia bulwiasta wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w upalne dni. Warto dlatego sadzić ją w dużych pojemnikach, w których łatwiej utrzymać stale  wilgotną ziemię. Jeśli chodzi o rodzaj ziemi, to najlepiej, aby była żyzna, próchnicza, przepuszczalna i lekko kwaśna.

Begonia stale kwitnąca – czas na wysiew

1

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 17-02-2016

Begonia stale kwitnąca (łac. Begonia semperflorens) jest bardzo popularną rośliną jednoroczną, która zdobi latem balkony, tarasy, klomby i ogródki. Wspaniale prezentuje się w donicach, skrzyniach, obwódki rabatowe, można tworzyć ciekawe kompozycje dzięki wielu kolorom jakie ta roślina oferuje, zarówno jeśli chodzi o kwiaty jak i liście.

Begonia stale kwitnąca, w odróżnieniu od begonii bulwiastej, jest odmianą niską, osiąga wysokość 15-20 cm w wypadku odmian wczesnych i do 50 cm w wypadku odmian późnych. Posiada również o wiele drobniejsze kwiatki od bulwiastej, licznie zgromadzone na zwartym krzaczku, złożone z 2 płatków dużych i 2 płatków małych osadzonych naprzeciw siebie, płatki zgromadzone są wokół żółtego środka. Begonia ta kwitnie w różnych kolorach, od bieli, po róż, aż po czerwień. Kwiatki pojawiają się od czerwca, aż do pierwszych przymrozków, begonia jest więc wspaniałą ozdobą przez całe lato i jesień. Piękną ozdobą begonii stale kwitnącej są również błyszczące, grube, okrągławe liście, w zależności od odmiany zielone lub ciemno czerwone czy też czerwono brązowe.

Begonia rośnie najlepiej z glebie przepuszczalnej, lekkiej, średnio wilgotnej, lekko kwaśnej. Najpiękniej prezentuje się w czasie ciepłego lata, w chłodniejszym i mokrym okresie traci na urodzie i gorzej kwitnie. Nie lubi też cienia, wtedy bowiem nadmiernie wydłuża swoje pędy.

Aby wejść w posiadanie tych wdzięcznych roślinek, najłatwiej jest po prostu kupić sadzonki, które są łatwo dostępne wiosną i latem w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. Można również samemu wyhodować z nasion sadzonki, które wymagają trochę zachodu, jednak dają większą satysfakcję ogrodnikom amatorom.

Nasiona wysiewa się w styczniu i lutym do skrzynek ustawionych w ciepłym pomieszczeniu. Nasionka te są drobniutkie, nie należy więc zasypywać je ziemią, a jedynie delikatnie wcisnąć w ziemię.  Pojemniki z ziemią należy przykryć szkłem lub folią, dbając o wilgotność ziemi za pomocą delikatnego zraszania. Siewki degonii należy przepikować kilka razy. Młode begonie sadzi się na miejsca stałe od połowy maja, gdy nie ma już zagrożenia ostatnich majowych przymrozków, do pierwszych dni czerwca, w rozstawie 15 do 30 cm.

Ogórek meksykański w polskim ogródku

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 12-02-2016

Proszę Państwa, oto ogórek. Nie zwykły, nasz, polski, który znamy tak dobrze. Nie duży i pękaty, nie smukły wężowy. Ten ogórek to ogórek meksykański, zwany też  mysim melonem – i nie bez powodu, bo wielkością właśnie odpowiada miniaturce warzywa, w sam raz dla myszki.

Jego owoce o gładkiej, cienkiej skórce są urocze, małe, około 2,5 cm wielkości, przypominające raczej arbuz, choć po przekrojeniu podobny jest do naszego ogórka.

Smak tych owoców? Ogórkowo-melonowy, z aromatyczną nutką limonki. Owoce nadają się do spożywania na surowo, a także do kiszenia i marynowania. Mogą też być zabawną i smaczną ozdobą drinków.

Mimo, że mysi melon nie jest u nas popularny, to jednak warto go posadzić i w naszym ogrodzie. Jego uprawa jest tak prosta, jak uprawa naszych polskich ogórków. Ma takie same wymagania, z tym że jest rośliną pnącą. Pięknie rozrasta się na wysokość 2-3 metrów na kratach, pergolach, siatkach, zdobiąc pędy małymi owocami. Nadaje się do posadzenia nie tylko w ogrodzie, ale i w donicy na balkonie czy tarasie.

Jak hodować ogórek meksykański? W marcu przygotowujemy sadzonki z nasion, które już można kupić w polskich sklepach ogrodniczych. W maju, po ostatnich przymrozkach (ogórek nie jest mrozoodporny) przesadzamy sadzonki do gruntu. Ziemia powinna być odchwaszczona, im żyźniejsza tym lepiej, stale wilgotna, czyli taka jak dla polskich ogórków. Pamiętajmy, aby rośliny nie podlewać w czasie dnia, gdy słońce mocno operuje, a już absolutnie nie polewajmy wodą liści. Owoce powinniśmy na bieżąco zrywać z pędów.

A może wiąz Turkiestanu?

2

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 09-02-2016

Wiąz to rodzaj drzewa, który w swojej rodzinie posiada około 40 gatunków. Wśród nich jest także wiąz Turkiestanu i choć nie jest bardzo popularny w naszych ogrodach, to jednak jest bez wątpienia wart uwagi.

Co w nim jest tak szczególnego? Otóż to wspaniały materiał na zielone, bujne żywopłoty! Prosta w uprawie roślina zachwyca szybkością wzrostu. Jej roczne przyrosty to 1,2 do 1,8 metra. Nieprzycinana osiągają wysokość około 5 metrów. Dodatkowo mocno się rozgałęziają. Lubi mocne, częste przycinanie, można więc ją skracać i dowolnie formować. Czyż to nie wspaniała roślina na żywopłoty, zwłaszcza, gdy jesteśmy niecierpliwi i szybko chcemy osiągnąć efekt zielonej ściany, już po dwóch, trzech latach? Doskonale sprawdza się jako parawan zacieniający, dodatkowo świetnie zatrzymuje i wchłania kurz oraz pyl, a także tłumi hałas.

Wiąz Turkiestanu nie jest wymagającym drzewkiem. Dobrze rośnie w słońcu, toleruje każdą ziemię, choć jeśli jest marna, warto sadząc młode wiązy zasilić ją kompostem lub torfem – dzięki temu sadzonki odwdzięczą się szybszym wzrostem. Warto też pamiętać o systematycznym podlewaniu roślin, co zapewni ich prawidłowy, szybki rozwój. Jeśli uznamy, że wysokość drzewek jest już wystarczająca, wtedy możemy ograniczyć podlewanie, dzięki czemu zostanie nieco zahamowany ich wzrost.

Jeśli chcemy uzyskać gęsty żywopłot, wtedy zaraz po posadzeniu wiosną przycinamy sadzonki na wysokość 10 do 15 cm od podłoża. Jeśli wiązy sadzimy jesienią, wtedy czekamy z przycinaniem do wczesnej wiosny następnego roku. W sezonie należy wykonać trzy cięcia zagęszczające. Następne cięcia to już te klasyczne, formujące drzewka za pomocą nożyc do żywopłotów. Kształtując żywopłot pamiętajmy, by zachować kształt trapezu, gdzie dół jest nieco szerszy od góry – to zapewni równy dostęp promieni słonecznych do każdej części żywopłotu.

Posiada atrakcyjne, lancetowate liście, które mają pierzaste żyłkowanie, o żywo zielonym kolorze i długości 4-7 cm. Zimą wiąz zrzuca liście. Nie wytwarza kwiatów, ani owoców. Nie jest rośliną trującą. Jest więc całkowicie bezpieczna dla dzieci, zwierząt, alergików.

Our Roblox Hack on the part of free Robux in certain that our Roblox Robux Generator

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 02-02-2016

We bring ROBLOX Hack for free Unlimited Robux only to Tickets APK an obvious. 1 file to receive or Blackberry (BB10 OS) or Kindle fire and a lot of Android mobile phones akin through to Sumsung Galaxy, LG, Huawei only to Moto. ROBLOX Hack for free Unlimited Robux only to Tickets APK has long been a free textbooks & technology applications. Roblox hacks and no technology

Execute you like to play Roblox? that you have down under through to the right put. That our technicians has created then a hack generator gadget that was least difficult to receive are exposed to refined, endless referrals and various bonus opportunities. Cheats spotlight virtually all sets only to mobiles, desktop pcs, tablets. Roblox hack only to cheats would not need to download any structure, robuxhackgenerator.com plain and simple utilize the generator online only to abruptly have the hack raises. This roblox hack has long been an obvious hundred% for free preserve only to incredibly fast online hack gadget. This roblox hack is especially designed to cook a couple for free robux on your own sport enjoy. Yet the hack to receive roblox generator is absolutely freed obtained from rate and its cheats drastically features internally available on all the technology. Yet the specialty of this hack has long been for which and no wish of downloading or implementing anything to your sport factor. Refined that doesn’t wish any app or sport put together. In the mean time of, you’ll are able to plain and simple keep the method with no technology only to tactical to work with available on your tablets, mobile phones and various sets. Roblox is among the hottest only to strongly what’s more essential games on the web. On this sport, yet the multi-gamers may be performed available on the same only to with the capacity of grow their own empire. That it in the mean time permits these to convey in any means simply by plain and simple adding to their horizons. In case you are a giant fan of roblox, yet the roblox hack is currently ever made as a way to enjoy. This well-recognized sport has long been a very simple only to quite fun to play than others, and that will likely care about the effort during the span of yet the sport enjoy. Available on demonstrate, this sport has long been virtually all in demand among virtually all aged people from adolescents to this elder kinds and at matching pleasure. Roblox robux generator is considered as one of the more singular only to essential hack gadget covering the game. It’s seeing that that it is giving safety only to a success options for yet the gamers. What’s more, the web generator has long been power tool only to that’s why reality, you’ll need to not download any structure to your gadget. All the same, you’ll are able to plain and simple enter your particulars to receive committing to yet the robux source rapidly. And once you might have seen this online robux generator, you’ll get the next opportunities.

statystyki odwiedzin stron internetowych