Wawrzynek wilczełyko przedwiośnie wita kolorami

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 31-01-2016

Zima trwa, ale myśli ogrodników uciekają już do wiosennej pory, w czasie której ogród budzi się do życia. Wśród roślin, które w przepiękny sposób zapowiadają nadejście upragnionej pory roku jest wawrzynek wilczełyko. Jest on najwcześniej kwitnącym krzewem rosnącym w Polsce.

Jest to krzew z rodziny wawrzynkowatych, występujący w naturalnych warunkach na terenach Azji i Europy, w tym także w naszym kraju, gdzie najlepiej czuje się Europie i w wilgotnych, zacienionych lasach mieszanych lub liściastych. Warto wiedzieć, że w Polsce wawrzynek podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Wolno rosnący wawrzynek dorasta do półtora metra wysokości, tworząc luźną koronę o lśniących, grubych i prostych a zarazem elastycznych gałęziach.  Cienkie, lancetowate liście tego krzewu skupione są w pączki na szczytach pędów.

Wawrzynek jest bardzo cenną rośliną z racji kwitnienia, które następuje w marcu i kwietniu,  czasem już w lutym, a nawet i w styczniu. Pojawiają się wtedy na gałązkach różowe lub różowo-czerwone, a czasem też białe kielichowate nieduże kwiatuszki, skupione po 3 w pęczku, o silnym i przyjemnym zapachu podobnym do zapachu hiacynta. Wawrzynek jest rośliną miododajną, chętnie odwiedzaną przez pszczoły, a także motyle czy muchówki.

Ozdobą krzewu są również małe, lśniące owoce, najczęściej w kolorze jasnoczerwonym, dojrzewające w czerwcu i lipcu. Tak jak wcześniej kwiatki, tak teraz owoce skupiają się po kilka na gałązkach.

Jeśli chcemy posadzić w ogrodzie wawrzynek, powinniśmy wybrać dla niego stanowisko w półcieniu lub cieniu, a gleba winna być próchnicza, najlepiej wapienna, wilgotna i chłodna. Zanim wybierzemy miejsce dla tego krzewu, dobrze się zastanówmy, ponieważ nie lubi on przesadzania, podobnie zresztą jak przycinania, po którym z trudem i wolno odrasta.

Podlewamy wawrzynka w czasie suchych dni, nawozimy raz w roku nawozem wieloskładnikowym, a jeśli chcemy zastosować kompost lub obornik, robimy to jesienią.

Należy pamiętać o tym, że wawrzynek jest rośliną silnie trującą, zarówno w  owocach, kwiatach, jak i w korze znajdują się trujące składniki: dafninę i mezereinę.

Z życia trzmiela

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 25-01-2016

Zacznijmy od początku, czyli od zimy. Bo wtedy rozpoczyna się roczny cykl trzmieli. Tę porę roku przeżywają jedynie zapłodnione królowe. Zahibernowana samica zimuje pojedynczo pod mchem, w ściółce lub w ziemi, na przykład w mysiej norze.

Gdy wiosną nadchodzą ciepłe dni, a wokół zaczynają kwitnąć pierwsze kwiaty, królowa opuszcza zimową sypialnie, wyruszając w poszukiwaniu miejsca na gniazdo. Zanim jednak zajmie się poszukiwaniami, przez kilka dni żywi się pyłkami i nektarem, aby posilić się po zimowym śnie.

Trzmiele w zależności od gatunku, wybierają różne miejsca na budowę gniazda. Może to być opuszczona nora myszy, sterta kamieni, stary opuszczony murek lub wyżej nad ziemią, np. w dziupli, na gałęzi lub w szczelinach drewnianego dachu.

Samica trzmiela, znajdując odpowiednie miejsce, rozpoczyna wydzielanie z gruczołów umieszczonych na odwyku wosk, z którego tworzy na dnie gniazda komórkę w kształcie czarki. Tę komórkę królowa następnie wypełnia grudką pyłku, składa tam 8 – 14 jaj i zasklepia czarkę. Prócz tego z wosku buduje u wejścia do gniazda następną komórkę, służącą za spiżarnię w której będzie znajdować się zebrany nektar i pyłki kwiatowe. W tym samym czasie samica trzmiela buduje, także z wosku, tuż przy wejściu do gniazda inną komórkę która będzie służyła do magazynowania zapasów nektaru i pyłku.

Królowa matka posiada umiejętność utrzymywania swojej temperatury do wysokości 31 do 38 stopni Celsjusza. Wykorzystuje to do ogrzewania rozwijających się w gnieździe larw, zapewniając im temperaturę do 25 stopni, nawet wtedy, gdy temperatura powietrza sięga zaledwie pięciu stopni. Larwy wydostają się z jaj po 3, 4 dniach i posilają się kwiatowym pyłkiem zmagazynowanym w komórce, aby później zająć się snuciem oprzędów kokonów poczwarczych. Czas od złożenia jaj do wyjścia robotnic wynosi 20 dni. Zadaniem robotnic jest magazynowanie pyłków i nektaru, które wylatują już na zewnątrz już w pierwszym lub drugim dniu życia. Robotnice ponadto pomagają matce w opiece nad młodszym potomstwem oraz zajmują się rozbudową gniazda. Dzięki tej pomocy matka może zająć się wyłącznie składaniem kolejnych jaj, powiększając liczbę robotnic w gnieździe. Królowe różnią się od robotnic wielkością oraz silniejszym rozwojem jajników.

Prócz młodych robotnic, po czasie w gnieździe pojawiają się także królowe. Następuje to w połowie lata, tuż po tym, jak z gniazd wylatują samce w poszukiwaniu pokarmu, przy jednoczesnym zapylaniu roślin.

Przeciętnie trzmiele w czasie swojego największego rozwoju tworzą rodziny składające się ze 150 do 300 osobników. Najkrótszą żywotnością charakteryzują się robotnice zajmujące się zbieraniem nektaru, najdłuższym natomiast te, które pracują w gnieździe lub karmią młode osobniki.

Trzmiele to cenne owady zapylające, największy udział w zapylaniu mają robotnice, jednak zarówno matki jak i samce również zbierają bezpośrednio z kwiatów nektar, przyczyniając się do zapylania roślin.

Jarmuż w naszym ogródku

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 15-01-2016

Zima, śnieg zalegający na glebie, a tu i ówdzie w ogródkach, na grządkach warzywnych spod śniegu wyłaniają się zielone, karbowane liście. Czy to możliwe? Tak, jeśli w ogródku posadzimy jarmuż, niegdyś bardzo popularne warzywo w w polskich ogrodach i na polskich stołach, a dziś, po latach zapomnienia, przezywający swój renesans.

Jest to dwuletnia roślina, którą można na wiele sposobów zastosować w kuchni, a ponadto jest wręcz bombą witaminową, w której znajduje się białko, witaminy C w ilościach porównywalnych do tych znajdujących się w pietruszce naciowej i papryce, witaminy z grupy B oraz witaminy  K, H, PP i E, potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo,  a także karoten.

W kuchni wykorzystywane są do przygotowywania potraw i dekorowania ich liście jarmużu. Lekkostrawne warzywo można spożywać na surowo, zapiekać, gotować, a nawet konserwować.

Jeśli rośnie w naszym ogródku, możemy zrywać je od późnej jesieni, najlepiej po pierwszych przymrozkach, ponieważ wtedy zawierają więcej cukrów, a jednocześnie tracą goryczkę, co znacznie podnosi jego walory smakowe. Po jarmuż możemy sięgać z grządki przez całą zimę, możemy też te wyjątkowe liście zamrozić.

Jeśli nie mamy w naszym ogrodzie kwaśnej czy też podmokłej gleby, to spokojnie możemy posadzić w nim jarmuż. Najlepiej rośnie on na stanowisku słonecznym, a optymalne podłoże dla niego to wilgotne i piaszczysto-gliniaste. W czasie okresowej suchy jarmuż może sobie poradzić z brakiem wody dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu.

Jeśli chcemy, aby warzywo to bez problemu przezimowało na grządce, wybierajmy niskie odmiany. Nasiona wysiewamy wprost do gruntu w rozstawie 50×50 cm – od czerwca do lipca. Można też przygotować w maju i czerwcu rozsady, a na stałe miejsce posadzić je po siedmiu tygodniach. Jarmuż nie należy do małych warzyw, jego rozeta może osiągnąć nawet metr wysokości i szerokości.

Przed zimą warto zabezpieczyć jarmuż włókniną lub słomą. Z nastaniem wiosny łodygi jarmużu w dolnej części wypuszczają młode pędy. W drugim roku uprawy jarmuż wytwarza też pęd kwiatostanowy.

Wiosenny Kiermasz Ogrodniczy – Ostróda

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 10-01-2016

Expo Mazury zaprasza do Ostródy na piątą edycję Wiosennego Kiermaszu Ogrodniczego, które odbędą się 19 i 20 marca 2016 roku.

1

Zakres tematyczny Targów:

 • Materiał roślinny i szkółkarski
 • Narzędzia maszyny i akcesoria ogrodnicze
 • Podłoża ogrodnicze
 • Nawozy – Chemia ogrodnicza
 • Szklarnie – tunele foliowe
 • Akcesoria i artykuły pomocnicze w ogrodnictwie
 • Systemy i urządzenia nawadniające
 • Mała architektura ogrodowa
 • Florystyka
 • Meble ogrodowe
 • Oświetlenie ogrodowe

Swoją ofertę przedstawi kilkudziesięciu wystawców, będzie też można poznać najnowsze trendy w ogrodnictwie poszukać inspiracji dla swojego ogrodu czy też balkonu.

Na targach będzie znaleźć wszystko co jest potrzebne do zakładania i pielęgnacji ogrodów, a także tworzenia pięknych kompozycji na tarasach i balkonach, od produktów i akcesoriów począwszy, na drzewkach, krzewach i kwiatach skończywszy.

Targi zapraszają całe rodziny, w tym także dzieci, dla których zostanie przygotowana Strefa Małego Ogrodnika, gdzie najmłodsi zwiedzający będą uczestniczyć w zabawach edukacyjnych poświęconych ogrodnictwu.

Stworzona będzie również strefa regionalnej żywności i innych produktów regionalnych, gdzie można będzie spróbować pyszności z Warmii i Mazur.

Więcej o Targach na stronie Organizatora.

statystyki odwiedzin stron internetowych