Drzewo kwitnące zimą – oczar

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 29-12-2015

Drzewo z wyglądu na pozór dość pospolite, jego liście przypominają naszą dobrą, znaną leszczynę. Jednak jest coś co je wyróżnia i sprawia, że koneserzy wyjątkowych roślin sadzą je w swoich ogrodach – to jego kwiaty, a właściwie okres, w którym się pojawiają. Oczar bowiem zakwita, gdy panuje u nas środek zimy.

Oczar pochodzący z Ameryki Północnej, Chin i Japonii,  jest drzewem całkowicie mrozoodpornym. Dorasta od 3 do 6 metrów, wypuszczając na rozłożystych gałęziach karbowane, zielone liście około 15-centymetrowe, które jesienią zmieniają barwę na żółtą, czerwoną lub pomarańczową,  stanowiąc piękną ozdobę ogrodu.

Późną jesienią i zimą drzewo to wydaje się spać snem zimowym, podczas gdy potrafi wtedy wypuścić swoje niesamowite kwiaty w postaci czterech 2-centymetrowych płatków o wyglądzie tasiemek, w kolorze żółtym lub czerwonym. Doskonale znoszą one mrozy nawet do -10 stopni, a gdy jest zimniej sprytnie się zwijają w oczekiwaniu na ocieplenie. A żeby tego było mało, to zimowe kwiaty w dodatku często wydzielają przyjemny zapach.

Oczar preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste, raczej kwaśną, luźną, umiarkowanie żyzną ziemię, dobrze zdrenowaną i wilgotną, ponieważ nie lubi suchych stanowisk. Na ubogiej glebie oczary będą słabo kwitnąć, warto więc od początku przygotować dla nich odpowiednie miejsce, w czasie wegetacji podlewać i nawozić dojrzałym kompostem.

Wybierając dla oczara miejsce w ogrodzie, warto pamiętać o tym, że pięknie się prezentuje gdy ma wokół siebie dużo wolnego miejsca – wtedy najlepiej się czuje a dodatkowo jest dobrze wyeksponowany, a na to zasługuje.

X Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 25-12-2015

25-27 lutego 2016 roku w Poznaniu obędą się największe w Polsce targi dedykowane sektorowi ogrodniczemu. Jest to X edycja  Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA.

Wśród zwiedzających Targi będzie można spotkać osoby odpowiedzialne za tereny zieleni miejskich, architektów krajobrazu, właścicieli i pracowników hurtowni, centrów,  sklepów ogrodniczych, przedstawicieli firm wykonujących ogrody, właścicieli gospodarstw ogrodniczych i szkółkarskich, a także miłośników ogrodów.

Jubileuszowa edycja imprezy przedstawi wiele innowacyjnych rozwiązań z zakresu ogrodnictwa, zachwyci wrażeniami estetycznymi i bez wątpienia zadowoli profesjonalistów nastawionych na rozwój kompetencji zawodowych.

Na zwiedzających będzie czekać bogactwo nowych odmian kwiatów i roślin, narzędzi do pracy w ogrodzie, środków ochrony czy elementów małej architektury ogrodowej. Zadbano o malownicze aranżacje ogrodowe, kwieciste projekty przestrzeni balkonowej, różnobarwne koncepcje tarasowe.

GARDENIA to skarbnica wiedzy na temat projektowania, aranżacji i opieki nad zielenią znajdującą się w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. To również miejsce, w którym można poznać nowe trendy i dokonać zakupów.

Miłośnicy ogrodnictwa będą mogli liczyć na szereg inspiracji, które z pewnością zakiełkują niebanalnymi rozwiązaniami. Przedstawiciele firm projektowych, producenci, dystrybutorzy, szkółkarze, a także media branżowe i konsumenckie będą zachęcać do realizacji pasji, jaką jest ogrodnictwo poprzez wprowadzanie w życie wyjątkowych pomysłów.

Lokalizacja Targów:

Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.
ul. Głogowska 14, Poznań

Piękny nawet zimą – ognik szkarłatny

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 19-12-2015

Jeśli spotkaliście o tej porze roku krzew już z daleka zachwycający jaskrawą barwą, na którą składają się dziesiątki a może i setki okrągłych pomarańczowych owoców – to trafiliście pewnie na ognik szkarłatny.

Krzew ten można spotkać w przydomowych ogródkach, na osiedlowych rabatach czy też w parkach. Są bardzo wdzięczną, urokliwą rośliną, która jest wielką ozdobą nawet zimą, gdy na ogół większość innych krzewów prezentuje jedynie nagie, smutne gałęzie.

Jest on łatwy w uprawie, a dodatkowo z racji cierni jakie posiada, spełnia także rolę ochronną, tworząc skuteczne zasieki w postaci żywopłotu, którego trudno sforsować bez problemu.

Ognik jest dekoracyjny o każdej porze roku. Latem zachwyca błyszczącymi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni, które jesienią brunatnieją i o ile zima jest łagodna, to mogą pozostawać na gałęziach do końca tej pory roku. Latem ognik pięknie zakwita drobnymi białymi kwiatuszkami, które przyciągają owady zapylające.

A gdy mija czas kwitnienia, na ogniku pojawiają się czerwone lub pomarańczowe koraliki, zwisając gęsto w baldachogronach na gałęziach i tworząc prawdziwą ozdobę krzewu. Pozostając na nich do zimy, sprawiają, że zima nie jest taka bezbarwna, a dodatkowo wzbogacają zimowe menu ptaków.

XII edycja Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPro 2016

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 15-12-2015

W Warszawie wystartuje już XII Międzynarodowe Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPro 2016. Impreza odbędzie się 12-13 stycznia 2016 roku w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ulicy Prądzyńskiego 12/14.

Na zwiedzających wystawcy będą czekać 12 stycznia we wtorek w godzinach 09.00-17.30 i 13 stycznia w środę w godzinach 09.00-17.00. Wstęp na targi jest bezpłatny.

Organizatorzy przygotowali następujący program konferencyjny:

12 stycznia:

 • Nowe kierunki eksportu polskich owoców – Mirosław Maliszewski, poseł na Sejm, prezes Związku Sadowników RP
 • Opłacalność produkcji i rynek jabłek w sezonie 2014/2015 – dr Grzegorz Klimek
 • Wyzwania w obliczu eksportu polskich jabłek na nowe rynki – panel dyskusyjny z udziałem ekspertów.
 • Nowoczesne metody uprawy maliny pod osłonami – Tobias Linnemannstöns, Niemcy
 • Jagoda kamczacka oraz dereń jadalny – perspektywy uprawy w Polsce – dr hab. Iwona Szot, UP Lublin
 • Trendy w deserowej uprawie owoców odmian malin powtarzających owocowaniedr Agnieszka Orzeł, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o. o.
 • Drosophila suzukii – nowe zagrożenie w produkcji owoców – Catherine Baroffio, Agroscope, Szwajcaria
 • Choroby roślin jagodowych uprawianych pod osłonami – dr hab.  Beata Meszka, prof. IO, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
 • Trwałość pozbiorcza owoców jagodowych i pestkowych – dr Krzysztof Rutkowski, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

13 stycznia:

 • Jak prowadzić sad wiśniowy w nowoczesny i opłacalny sposób? – dr Mirosław Sitarek, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
 • Możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych w sadownictwie –dr Krzysztof Bobran, Set(h) Rzeszów
 • Korzyści ze stosowanie regulatorów wzrostu – Sebastian Hauptmann, Niemcy
 • Najnowsze programy zwalczania parcha jabłoni stosowane nad Jeziorem Bodeńskim – dr Christian Scheer, Niemcy
 • Ochrona szkółek oraz sadów jabłoniowych i gruszowych przed chorobami bakteryjnymi –prof. dr hab. Piotr Sobiczewski, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
 • Pozostałości środków ochrony roślin w owocach – oczekiwania nowych rynków – dr Artur Miszczak, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
 • Przeciwdziałanie ujemnym skutkom suszy w sadzie – Jos de Wit, FruitConsult, Holandia
 • W trosce o wysoką jakość jabłek – prof. dr hab. Kazimierz Tomala, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Więcej szczegółów na stronie imprezy.

statystyki odwiedzin stron internetowych