Maj w ogródku

0

Autor Ewa | Kategoria: W ogrodzie | Data: 25-04-2015

Oj dzieje się w ogrodzie dzieje! Nadchodzi maj a wraz z nim wszystkie rośliny duże i małe rwą się do życia, pełne energii i życiodajnych soków. Trawa już się zieleni, pąki na drzewach pęcznieją, pokazują się pierwsze kwiatuszki na owocowych krzewach i drzewach, a wiosenne kwiaty cebulowe są już w pełnym rozkwicie. 

Maj to nie tylko intensywny miesiąc dla roślinności, ale i dla ogrodników, którzy mogą już spokojnie zakasać rękawy do pracy, wyciągnąć narzędzia od kopaczek po kosiarki i ruszyć pełną parą z ogrodniczymi pracami. Co jest do zrobienia w maju?

Trawnik – wymaga już stałej troski. Zaczyna swój intensywny wzrost, należy więc regularnie go kosić, można też oczywiście zasilić go stosownym dla trawników nawozem. Jeśli po zimie widzimy jakieś zniszczone jego fragmenty, wtedy powinniśmy wygrabić zeszłą trawę, a „gołe” fragmenty ziemi lekko spulchnić – w tym miejscach należy dosiać oczywiście nasiona trawy i pamiętać o regularnym podlewaniu, aby szybko wyrosła w tych miejscach młoda trawa. Maj potrafi być bardzo ciepłym i suchym miesiącem, gdy więc taką mamy właśnie pogodę, pamiętajmy o podlewaniu całego trawnika.

Bulwy – wszelkiego rodzaju bulwy i karpy roślin kwitnących latem, takich jak dalie, mieczyki czy pacioreczniki wysadzamy do gruntu. Przed posadzeniem przejrzyjmy je, oceniając ich stan, po to, by usunąć ewentualnie wyschnięte i chore karpy. Jeśli już wcześniej wysadziliśmy karpy w donicach, w warunkach domowych, aby wcześnie się ukorzeniły i szybciej zakwitły w ogrodzie, przesadzamy je do grunty dopiero w drugiej połowie miesiąca, gdy minie już niebezpieczeństwo przymrozków.

Rośliny cebulowe – kwitną pięknie, ale dość krótko. W maju niestety już przekwitają, wtedy należy usunąć przekwitłe kwiaty, w przeciwnym razie zaczną tworzyć nasiona, co osłabia cebule. Pamiętajmy aby ścinać tylko główki kwiatów, zostawiając łodygi z liśćmi, które są jeszcze potrzebne cebulkom, aby je odżywiać. Pozostawiamy je aż do zżółknięcia.

Byliny – początek maja to ostateczny moment na rozmnażanie przez podział bylin kwitnących czy to latem czy jesienią. Robimy to w wypadku, gdy chcemy uzyskać więcej egzemplarzy rośliny w ogrodzie, gdy rośliny są już zbyt mocno zagęszczone lub chcemy je odmłodzić.

41. Wiosenna Wystawa Ogrodnictwa – Kraków

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 20-04-2015

41. Wiosenna Wystawa Ogrodnictwa odbędzie się w dniach 8-10 maja 2015 roku w Krakowie, w Centrum Targowym Chemobudowa przy ulicy Klimeckiego 14.

Największa impreza branży ogrodniczej organizowana na terenach Polski południowej, prezentuje towary i usługi ponad 100 wystawców z terenu całego kraju.

Zwiedzający będą mogli poznać bogatą ofertę  roślin ozdobnych, elementów wyposażenia ogrodów, nasion, nawozów, sprzętu ogrodniczego, materiału sadowniczego i szkółkarskiego, sprzętu ogrodniczego oraz usług projektantów terenów zielonych i wydawnictw.

W trakcie imprezy odbędzie się również  25. Wystawa Storczyków organizowana przez Klub Orchidea Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie oraz OrchidGarden. Zostanie tam przedstawiona kolekcja rzadkich, niespotykanych na co dzień gatunków i odmian storczyków, odbędzie się też kiermasz storczyków dla miłośników tych przepięknych kwiatów.

Raflezja – śmierdzące piękno

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 15-04-2015

Kwiat, który naszych parapetów nie ozdobi, bo zbyt duży, cuchnący, no i przede wszystkim niemożliwy do uprawiania w warunkach domowych. Ale godny uwagi, a nawet podziwu. Szkoda, że nie rośnie w naszych lasach czy tez na polanach. Jego rodzinny, dom jest w odległych, egzotycznych, tropikalnych lasach Sumatry i Borneo.

Raflezja lub zwana z polska bukietnicą Arnolda, została nazwana imieniem jej odkrywcy Josepha Arnolda, angielskiego lekarza i przyrodnika, który trafił na tę wyjątkowa roślinę w w 1821 roku czasie pobytu na Sumatrze. Dziś znanych jest w przybliżeniu 55 gatunków bukietnicy, choć przypuszcza się, że jest ich jeszcze więcej.

Co ją wyróżnia spośród innych gatunków roślin? Bez wątpienia rozmiar! Jej gigantyczne kwiaty osiągają nawet jednometrową średnicę i dziesięć kilogramów wagi, dzięki czemu posiadają zaszczytne miano największych i najcięższych kwiatów świata. To wyjątkowe kwitnienie odbywa się u rośliny co kilka lat i trwa około tygodnia.

Dodatkowej oryginalności dodaje tej roślinie fakt, że nie wytwarza ona korzeni, nie posiada liści ani łodyg. Jak sobie więc radzi? Pasożytując na krzewach i korzeniach roślin spokrewnionych winoroślami. Łączy się z tkankami żywiciela za pomocą przyssawek, aby w ostateczności po czterech, pięciu latach mogły wykształcić się nowe, piękne, dorodne kwiaty o pięciu mięsistych, czerwonych płatków w białe cętki.

Następny nietuzinkowy walor bukietncy? Zapach, który wydziela w czasie kwitnienia. Jest on zdecydowanie nieprzyjemny dla człowieka, bo któż z nas lubi woń rozkładającego się mięsa? Zapewne dlatego raflezja jest nazywana „trupim kwiatem”. Oczywiście nie bez powodu natura odważyła ten kwiat takim zapachem – lubią go muchówki i chrząszcze, które ochoczo odwiedzają specyficzne kwiaty, zapylając je przy okazji.

To co może martwić, to fakt, że jest to roślina zagrożona wyginięciem. Niektóre gatunki zniknęły już z tropikalnych, rodzimych lasów. Składa się na to wiele czynników, na które człowiek nie ma wpływu. Czy kwiaty-giganty poradzą sobie w swoim naturalnym środowisku i przetrwają? Przez miliony lat dawały sobie jakoś radę, oby więc i teraz potrafiły się dostosować do panujących wokół nich warunków.

VIII Międzynarodowe Targi Ogrodnicze „Twój Ogród” 2015 – Bielsko-Biała

0

Autor Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 07-04-2015

W dniach 24-26 kwietnia 2015 odbędą się w Bielsku-Białej VIII Międzynarodowe Targi Ogrodnicze „Twój Ogród” 2015, uznawane za największe z tej branży w województwie śląskim. Zaprezentowana jest tu  pełna oferta roślin, sprzętu, wyposażenia, a także usług związanych z  architekturą krajobrazu i ogrodnictwem.

Wśród roślin dostępne będą drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne,  rośliny rabatowe, pokojowe, egzotyczne, zioła i byliny. W obszarze ogrodowej architektury i wyposażenia zaprezentowane będą grille ogrodowe, wędzarnie, piece opalane drewnem, nawierzchnie, kamień ozdobny, podłoża ogrodnicze, ziemia kwiatowa, donice, nasiona, swoje usługi przedstawią natomiast projektanci i wykonawcy.

Dla zwiedzających przygotowano liczne konkursy z nagrodami, wystawy, bezpłatne pokazy i szkolenia, zwiedzanie ogrodów pokazowych oraz Parku Dendrologicznego.

Ponadto odbędzie się III festiwal grilli połączony z otwarciem sezonu grillowania i kociołkowania na Podbeskidziu.

Program imprezy:

24 kwietnia (piątek) 10:00 – 17:00

12:00 – oficjalne otwarcie Targów oraz sezonu grillowania i kociołkowania na Podbeskidziu

12:30 – pokaz układania nawierzchni z bruku oraz kamienia

09:00 – 16:00 – prezentacja szkoły oraz osiągnięć w ramach dnia otwartego

25 kwietnia (sobota) 8:00 – 17:00

9:00, 12:30 – pokaz układania nawierzchni z bruku oraz kamienia

9:30, 13:00 – Prezentacja produktów z pożytecznymi mikroorganizmami dla ogrodu i człowieka

10:00, 12:00, 14:00 – pokazy florystyczne – Bukiety wiosną zakręcone

10:30, 14:30 – pokaz cięcia i formowania drzew i krzewów

10:45, 14:45 – zwiedzanie z przewodnikiem ogrodów pokazowych, Szkolnego Parku Dendrologicznego oraz produkcji na warsztatach szkolnych

11:00 – Konkurs kulinarny „Wiosenne danie z kociołka” – Stowarzyszenie Beskidzkie Smaki

11:30, 13:30 – Prelekcja „Uratuj swój kraj – zacznij hodować pszczołę, która nie żądli” – dr Jacek Proszyk

12:00, 16:00 – nauka szczepienia i okulizacji roślin

26 kwietnia (niedziela) 10:00 – 17:00

11:00, 14:00 – zwiedzanie z przewodnikiem ogrodów pokazowych, Szkolnego Parku Dendrologicznego oraz produkcji na warsztatach szkolnych

Zespół Szkół Ogrodniczych im. Stanisława Szumca

ul. Akademii Umiejętności 1 Bielsko-Biała

statystyki odwiedzin stron internetowych