Wiosna w ogrodzie, czas zakasać rękawy!

1

Autor: Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 30-12-2014

Nikt nie zaprzeczy, że mamy już wiosnę w pełni. Słońce grzeje, śnieg to odległe wspomnienie a przyroda rwie się do życia. Czas na wiosenne porządki w naszych ogrodach.

Fot. Ewa

  • Likwidujemy zimowe zabezpieczenia, czyli rozgarniamy kopczyki wokół róż oraz usuwamy włókninę czy też igliwie, korę lub trociny chroniące wrażliwe na mróz byliny, pnącza czy też krzewy.
  • Przycinamy pnącza, krzewy i byliny tego wymagające. Gdy to konieczne, wycinamy nadmiernie zagęszczone gałęzie, które utrudniają dostęp światła i powietrza do rośliny, usuwamy zeschnięte fragmenty, połamane, uszkodzone lub chore gałęzie lub skracamy je, pobudzając do wypuszczania nowych pędów, co poprawia ich pokrój. Pamiętamy w czasie przycinania bylin i krzewów o tym, że część z nich kwitnie na pędach tegorocznych, a część na starszych.
  • Robimy porządek z pozostałościami po ubiegłorocznej jesieni, usuwając suche fragmenty bylin i przekwitłe kwiaty późnojesienne oraz grabiąc liście, które nie zdążyliśmy usunąć przez zimą. Pamiętamy o oczyszczeniu z suchych liści także zacienionych zakamarków, miejsc pod żywopłotami czy też fragmentów ogrodu mniej zagospodarowanych, które tylko pozornie nie wymagają naszej troski. Zalegające liście to świetne miejsce do rozprzestrzeniania się chorób, które mogą zagrozić naszym rośliną, są też one idealną kryjówką dla żarłocznych ślimaków, które rozmnażając się i dorastając w spokoju, w odpowiednim momencie zaatakują nasz ogród bez litości.
  • Grabimy dokładnie trawniki, na których pozostała zaschnięta trawa, mogąca utworzyć tzw. filc na trawniku, utrudniający dostęp promieni słonecznych, wody i substancji odżywczych do świeżo wyrastających zieloniutkich kęp. Gdy trawa zaczyna rosnąć już intensywnie, przeprowadzamy pierwsze koszenie trawników. Można to zrobić już w połowie kwietnia, a następnie co tydzień lub dwa powtarzać koszenie, w celu uzyskania pięknego, gęstego, zielonego trawnika. Uszkodzone lub nagie fragmenty trawnika uzupełniamy nasionami trawy. Jeśli pogoda dopisuje a kolejne gorące dni będą bezdeszczowe, nie zapominamy o tym, żeby trawnik podlać. W kwietniu możemy też zakładać nowe trawniki.
  • Możemy już zacząć sadzić nowe rośliny. W sprzedaży oferowane są sadzonki mocno ukorzenione, które bez problemu przyjmą się w nagrzanej wiosennym słońcem ziemi, można też kupić rośliny balotowane czy też kopane wprost z gruntu. Wiosną sadzimy nie tylko krzewy i drzewa, możemy też spokojnie sadzić byliny w postaci kłączy lub ukorzenionych w doniczkach sadzonek.
  • Jeśli w naszym ogrodzie goszczą ptaki, przestajemy je w tym okresie dokarmiać, zapewniając im jedynie dostęp do wody, dbamy także o istniejące już budki lęgowe, czyszcząc je wodą z mydłem w celu pozbycia się pasożytów lub zakładamy nowe ptasie domki.

Myśli... (1)

najważniejsze to użyźnić trawnik, pozbyć się mchu, chwastów i dostarczyć mu odpowiedniego dostępu do wody, dlatego my z mężem zaopatrzyliśmy się zeszłej wiosny w wertykulator SV 415 E dobrego producenta Stiga

statystyki odwiedzin stron internetowych