Co na to świstak?

1

Autor: Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 02-12-2014

Zima, ech ta zima, kapryśna i nieprzewidywalna. Jesienią straszono nas, że będzie ostra, a póki co ostra nie jest. Owszem, nierówno rozdziela swoje dary, w zależności od regionu kraju. Są miejsca w Polsce, gdzie śniegu po pachy, a są miejsca, gdzie śniegu jak na lekarstwo. Ale chyba bez względu na miejsce zamieszkania wszyscy tęsknimy za zimą.

Kiedy nadejdzie? Czy można już mówić o powolnym odwrocie zimy? Możemy już zacierać ręce na myśl o dywanach kolorowych krokusów w naszych ogrodach? Co na to meteorolodzy? Oni często nie potrafią stwierdzić, jaka pogoda będzie za trzy dni, więc może sprawdzić co na to… świstak?

Świszcz

Amerykanie mają się fajnie, wprowadzili Dzień Świstaka i co roku sprawdzają z jego pomocą, czy chować już zimowe ciuchy głęboko do szaf, czy może jednak wyciągać z nich grube kożuchy na kolejne długie, zimowe dni. Gwoli ścisłości, nie posługują się świstakiem lecz świszczem.

Jak to działa? Prosta sprawa – wystarczy 2 lutego dorwać świstaka i sprawdzić czy rzuca cień. Jeśli rzuca, to bida straszna, bo zima będzie jeszcze dokuczać sześć tygodni. To ta wersja pesymistyczna, w której będzie trzeba męczyć się jeszcze z zimą przez półtora miesiąca! A jaka jest wersja optymistyczna świstkowego testu? Jeśli sympatyczny gryzoń nie rzuci cienia, to możemy wiosny spodziewać się w mig!

I co Wam teraz powiem, otóż sprawdziłam, jak to u mnie z tą wiosną będzie. Ciężko było znaleźć mi świszcza, który w Polsce nie występuje, ciężko było nawet o świstaka. Ale głowę mam nie od parady, postanowiłam więc sprawdzić czy sama rzucam cień. I co? Nie rzucałam! Dzień od rana pochmurny, szary, czasem lekko deszczowy – w taki dzień trudno rzucić cień.

Tak więc wszem i wobec oświadczam, że tegoroczny Dzień Świstaka (w wersji zmodyfikowanej) zakończył się dla nas pomyślną prognozą – nadchodzi wiosna!

Krokusy

Myśli... (1)

W pogodynki to ja nie wierze nigdy się nie zgadzają – chyba że mają szczęście. Ale fakt że co roku coraz cieplej jest.

statystyki odwiedzin stron internetowych