W styczniu, jak w każdym miesiącu, dbamy o nasze rośliny

0

Autor: Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 10-12-2014

Dla wszystkich miłośników ogrodów, plenerów przepełnionych soczystą zielenią i barwnymi kwiatami, zima to smutny czas. Jednak na szczęście namiastkę tego, co tak kochamy, możemy mieć w domu i cieszyć się widokiem roślin w doniczkach.

Cyklamen

Styczeń to pora, w której nasze rośliny niezmiennie potrzebują troski. Poniżej kilka wskazówek pomagających zachować dobrą kondycję naszych zielonych ulubieńców w doniczkach.

  • Doniczkowe rośliny podlewamy w tym miesiącu umiarkowanie, wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej miękką i odstaną. Oszczędnie nie znaczy skąpo, dlatego ważne, zwłaszcza w porze ogrzewania mieszkań, żeby wodą nawilżyć całą bryłę korzenną, a nie tylko górną warstwę ziemi.
  • Pokojowe rośliny, które zwyczajowo kwitną zimą, na przykład cyklamen lub azalia, potrzebują teraz szczególnej troski, dlatego regularnie należy je podlewać, a nawet lekko zasilać nawozem, pamiętając jednocześnie, że nie przepadają za wysokimi temperaturami.
  • Styczeń często raczy nas bardzo niskimi temperaturami, a wtedy na parapetach, mimo ogrzewania, bywa bardzo zimno. Pamiętajmy o naszych kwiatach, które mogą źle zareagować na taki spadek temperatury. W miarę możliwości zdejmujmy wtedy donice z parapetów, a przynajmniej odsuwajmy je od zimnych szyb. Gdy wietrzymy pomieszczenie, to również starajmy się oddalić na ten czas kwiaty od okna, aby nie serwować im uderzeniowej dawki zmrożonego powietrza.
  • Nie zapominajmy o tym, że na kwiatach, jak na wszystkich przedmiotach w mieszkaniu, osiada kurz, dlatego powinniśmy co jakiś czas przemyć ich liście letnią wodą, przetrzeć wilgotną delikatną ściereczką lub przynajmniej spryskać wodą. Dlaczego jest to istotne? Kurz na liściach zatyka ich aparaty szparkowe ograniczając fotosyntezę, co negatywnie wpływa na wzrost roślin.
  • Aby zapobiec atakowi chorób czy też szkodników, które o tej porze roku mają szczególnie dobre warunki do rozwoju, powinniśmy konsekwentnie usuwać zwiędłe i suche liście oraz przekwitłe kwiaty.
  • Bacznie obserwujmy rośliny, kontrolując ich stan zdrowia. Dzięki temu będziemy mogli wykryć obecności niepożądanych szkodników na tyle szybko, aby podjąć skuteczną walkę z nimi.

Comments are closed.

statystyki odwiedzin stron internetowych