Zatęskniłam za kaktusem bożonarodzeniowym

0

Autor: Ewa | Kategoria: Co w trawie piszczy | Data: 20-12-2013

Nie tak dawno, ni z gruszki, ni z pietruszki, przypomniał mi się pewien kwiatek, który dawno temu gościł na moim parapecie. Sama nie pamiętam już kiedy to było i czemu przestał u mnie gościć. Pamiętałam jednak, że ślicznie kwitł i to zimą, gdy mało który kwiatek doniczkowy obsypuje się kolorowym kwieciem.

I jak na zawołanie, w pobliskim markecie, gdzie kupić można masło, cebulę, kuraka, odplamiacz i znicze, na regale pokazały się dziesiątki doniczek z kwiatkami z moich wspomnień. I wszystkie obsypane różowymi lub czerwonymi kwiatuszkami.

Schlumbergera / Fot. Ewa

Zapakowane w folię w kolorze płatków informowały, że to Schlumbergera. Tak? Znałam je pod nazwą zygokaktus lub kaktus bożonarodzeniowy. Ponoć też mawiają na niego grudnik. Tak więc nazw ma wiele, ale czy nazwa najważniejsza? O wiele ważniejsze jest to, że znów zdobi mój parapet, ślicznie kwitnąc w okresie Bożego Narodzenia.

Schlumbergera / Fot. Ewa

Schlumbergera o ślicznym, zwisającym pokroju i uroczych kwiatkach, należy do rodziny kaktusowatych, które zawsze wydają się zaskakiwać tym, że tak cudnie kwitną. Grudnik jest epifitem, który w naturalnych warunkach rośnie w koronach tropikalnych drzew i na skałach. Posiada pędy mocno rozgałęzione, dorastając do 15 -30 cm. Podłużne człony, połączone ze sobą, tworzą zielony, mięsisty łańcuch, a na jego wierzchołku tworzą się kwiaty. Nie posiadają cierni, jedynie na szczycie pędów można zauważyć delikatne włoski.

Schlumbergera / Fot. Ewa

Schlumbergera, nie wymaga wiele, wystarczy jej ciepłe i jasne stanowisko, na którym słońce zbytnio nie powinno przygrzewać. By pięknie kwitła, potrzebuje najpierw spoczynku, który przypada na okres sierpień – październik. A gdy już zakończy okres kwitnienia przypadający na przełom roku, wtedy należy jej znów zafundować odpoczynek, czyli niższą temperaturę w pomieszczeniu i rzadsze podlewanie.

Utrata połysku pędów po okresie kwitnienia i kurczenie się ich nie oznacza nic złego – roślina w ten właśnie sposób wchodzi w stan spoczynku. Gdy zima będzie już mijać, grudnik można zacząć oszczędnie podlewać, a gdy roślina zacznie wiosennie wypuszczać młode pędy, wtedy podlewać należy ją obficie.

Comments are closed.

statystyki odwiedzin stron internetowych